Złoto i srebro pewnie wchodzi w tydzień posiedzenia Fed

0 59

Złoto i srebro pewnie wchodzi w tydzień posiedzenia Fed

Po tym, jak grudzień zaczął się od gwałtownego ruchu w górę, kontrakty terminowe na złoto konsolidują się obecnie w krótkoterminowym trójkącie konsolidacyjnym między podwójnym szczytem na poziomie 1825 USD, aż do najniższego poziomu w tym tygodniu na poziomie 1780 USD. Jest to również zgodne ze wsparciem linii trendu, które rozpoczęło się wraz z dołkiem z 3 listopada. Jednak cena srebra nadal wykazuje względną siłę względem złota, po wzroście o 16% w listopadzie.

W zeszłym tygodniu uważnie obserwowany stosunek złota do srebra zakończył się tygodniowym zamknięciem poniżej 80. Trwały ruch poniżej tego kluczowego poziomu jest potrzebny, aby sprowadzić więcej byków i traderów momentum z powrotem do tego niewielkiego sektora. Wraz ze wzrostem ceny srebra znacznie powyżej kluczowego poziomu 22 USD, na rynku metalu narastają zwyżkowe nastroje, ponieważ rynek nadal odnotowuje rekordowy popyt fizyczny w 2022 r.

Gdy ceny złota powróciły do wsparcia na poziomie 1780 USD po lepszym niż oczekiwano raporcie ISM dotyczącym działalności sektora usług za listopad na początku tygodnia, słabość jest kupowana na bezpiecznym metalu, podczas gdy akcje wykazują oznaki szczytu. Ponieważ inwestorzy wyczuwają, że głównym zagrożeniem w przyszłym roku będzie powolny lub ujemny wzrost gospodarczy, który zastąpi inflację jako ich najgorszy strach, ma miejsce cicha ucieczka w bezpieczne miejsce, ponieważ handlowcy próbują stawić czoło prawdopodobnej nadchodzącej recesji.

Tymczasem, gdy uwaga inwestorów przenosi się na ostatnie posiedzenie Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej w 2022 r., które odbędzie się w przyszłym tygodniu, zarówno złoto, jak i srebro zyskały na sile. Opublikowany dziś rano indeks cen producentów w USA (PPI) pokazał, że inflacja wzrosła w zeszłym miesiącu o 0,4% po niezmienionym odczycie z października, podczas gdy roczna stopa inflacji bazowej na poziomie hurtowym spadła do 4,9% w listopadzie.

Do zwyżkowej sytuacji w sektorze metali szlachetnych w tym tygodniu dołączyły Chiny, które po raz pierwszy od ponad trzech lat zgłosiły wzrost swoich rezerw złota. Ludowy Bank Chin poinformował, że w listopadzie kupił 32 tony złota, łącznie 1980 ton, co stanowi szósty co do wielkości skarb banku centralnego na świecie. Całkowite zasoby złota banku centralnego są na najwyższym poziomie od 48 lat.

W tym tygodniu wśród czołowych strategów pojawiły się również spekulacje, że Rosja może zacząć sprzedawać swoją ropę w zamian za złoto. Zoltan Pozsar z Credit Suisse powiedział w notatce dla klientów, że nie jest nieprawdopodobne, że cena złota podwoi się do 3600 USD za uncję, jeśli Rosja zareaguje na ograniczenie cen ropy przez G7, akceptując złoto za ropę.

Tuż po piętach pojawiła się wiadomość, że Ghana ogłosiła w zeszłym miesiącu, że jej rząd pracuje nad nową polityką kupowania produktów naftowych za złoto, a nie za rezerwy w dolarach amerykańskich, powiedział wiceprezydent Mahamudu Bawumia na Facebooku pod koniec listopada.

Kruszce wykorzystują teraz spadające rentowności obligacji skarbowych i spadek kursu dolara amerykańskiego po parabolicznym 16-miesięcznym ruchu w górę. Gwałtowny spadek rentowności obligacji skarbowych i pogłębiająca się inwersja wzdłuż krzywej rentowności sugerują, że w oczach inwestorów ryzyko recesji zaczęło przyćmiewać inflację.

Konkretnie, rentowność obligacji dwuletnich, które obecnie dają 4,25%, jest obecnie o 71 punktów bazowych wyższa niż rentowność 10-letnich. Jest to najszersza luka w odwróconej krzywej dochodowości od ponad 40 lat, znacznie zwiększająca szanse na nadchodzącą recesję.

Miliarder, inwestor i dyrektor generalny DoubleLine Capital, Jeffery Gundlach, wspomniał ostatnio o Fed historycznie po rentowności 2-letnich obligacji skarbowych. „Król obligacji” napisał niedawno na Twitterze:

Fed po prostu podąża za komunikatem o rentowności dwuletnich obligacji skarbowych. Możesz to zobaczyć na wykresie docelowej stopy funduszy federalnych i rentowności dwuletnich. Więc kto potrzebuje Fed? Dlaczego nie zastąpić FED rentownością dwuletnich papierów skarbowych?”

Niedawny spadek rentowności również zadał cios dolarowi amerykańskiemu, osłabiając jego przewagę w zakresie stóp procentowych w stosunku do innych walut, tchnąc nowe życie w złoto. Po tym, jak został pozostawiony na pewną śmierć na ołtarzu kryptowalut, które wcześniej były reklamowane jako „bezpieczne przystanie”, które dosłownie zmiotły z powierzchni ziemi niezliczone pokolenia milenialsów, „barbarzyński relikt” pozostaje ostatecznym bezpiecznym schronieniem z wyboru bez ryzyka ze strony drugiej strony.

Przeczytaj także: Rosja może wprowadzić w 2023 zasadę złoto za ropę – wtedy cena złota podwoi się do 3600 USD, mówi Zoltan Pozsar z Credit Suisse

Obecny makroklimat przypomina ten, który poprzedzał zarówno stagflacyjną recesję z lat 1973-74, jak i krach technologiczny z początku XXI wieku, za każdym razem powodując boom na metale szlachetne. Ponieważ inwestorzy wyczuwają, że prawdopodobnie rozwija się podobna sytuacja makroekonomiczna, złoto wyczuwa fakt, że to tylko kwestia czasu, zanim wolniejsze zacieśnianie polityki Fed przekształci się w bezpośrednie cięcia.

Rynki nadal widzą końcową stopę procentową w funduszach federalnych powyżej 5%, podczas gdy rentowność 2-letnich obligacji skarbowych sygnalizuje, że najpotężniejszy bank centralny świata może przestać podnosić stopy procentowe po przewidywanej w przyszłym tygodniu podwyżce o 50 punktów bazowych do poziomu 4,25% do 4,5 %.

Niedawny wzrost cen kontraktów terminowych na złoto z 1620 USD do 1820 USD, stanowiący ogromny wzrost o 11% od 3 listopada, odzwierciedla istotną zmianę nastrojów inwestorów na rynku. Wolniejsze tempo podwyżek stóp procentowych przez Fed zostało potwierdzone przez Jerome’a Powella w zeszłym tygodniu, podczas gdy rynek czeka na wskazówki od Fed w przyszłym tygodniu, aby dowiedzieć się, jaki jest trend inflacji i gdzie może osiągnąć szczyt.

Patrząc w przyszłość, odpowiedź na to pytanie może pochodzić z ostatniego raportu o inflacji w USA, który ma zostać opublikowany przed ostatnim spotkaniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w tym roku w dniach 13-14 grudnia.

Biorąc pod uwagę postrzeganie rynku i nastroje, które obecnie zakładają bardziej gołębi charakter Fed, a inflacja nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, jest to idealne środowisko dla kompleksu wydobywczego metali szlachetnych, aby rozpocząć kolejny wzrost.

Po wzroście o 40% w stosunku do minimów z końca października, sektor wydobywczy kontynuuje konsolidację niedawnych ponadprzeciętnych zysków. Po osiągnięciu w zeszły piątek silnego oporu górnego na odpowiednich 200-dniowych liniach średniego ruchu, oba krótkoterminowe wykupione GDX i GDXJ odnotowały w tym tygodniu solidną realizację zysków.

Ponieważ większość sprzedaży ze stratą podatkową w juniorach o wyższym ryzyku kończy się w przyszłym tygodniu przed wakacjami, istnieje silny opór ogólny na poziomie 37 USD w GDXJ. Kiedy handlowcy momentum i fundusze powrócą do sektora po wybiciu GDXJ powyżej 42 USD, wysokiej jakości juniorzy mikro i spółek o małej kapitalizacji zaczną osiągać lepsze wyniki niż górnicy.

Ponieważ sektor wydobycia metali szlachetnych prawdopodobnie osiągnął akumulacyjne duże dno, gdy sprzedaż kapitulacyjna zakończyła się w zeszłym miesiącu, obecna słabość stanowi okazję do mniejszego ryzyka dla inwestorów kontrariańskich.

Może Cię zainteresuje:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany