Złote celtyckie monety skradzione z niemieckiego muzeum

0 162

Pracownicy Rzymsko-Celtyckiego Muzeum w bawarskim mieście Manching odkryli, że 450 celtyckich monet o wartości kilku milionów euro zostało najwyraźniej zrabowanych z gabloty. Informacja ta wyszła na światło dzienne dnia 23 listopada.

Lokalna policja powiedziała, że „gablota została rozbita„. Śledczy dostarczyli niewiele dodatkowych wskazówek na temat tego, kto lub co może stać za domniemanym rabunkiem, podała agencja informacyjna AFP.

Monety były wizytówką muzeum. Śledztwo prowadzą specjaliści z bawarskiej państwowej policji kryminalnej.

„Utrata celtyckiego skarbu to katastrofa”, powiedział Markus Blume, minister nauki i sztuki Bawarii w rozmowie z Deutsche Presse-Agentur, za Associated Press (AP). „Jako świadectwo naszej historii, złote monety są niezastąpione”.

Monety zostały odkryte w 1999 roku podczas wykopalisk w osadzie położonej w pobliżu dzisiejszego Manching w Bawarii, podaje Frank Jordans z AP. Pochodzą one z około 100 roku p.n.e. i były wystawione w Muzeum Rzymsko-Celtyckim w Manching.

Telefon i internet odcięte w czasie kradzieży

Władze szybko zauważyły, że w tym czasie doszło do zakłócenia usług telefonicznych i internetowych.

Burmistrz Herbert Nerb powiedział niemieckiej gazecie Süddeutsche Zeitung: „Odcięli cały Manching„.

Muzeum jest rzeczywiście miejscem o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Ale wszystkie połączenia z policją zostały odcięte” – dodał.

Nerb powiedział, że grabież 450 złotych monet to „kompletna katastrofa” dla jego miasta.

Ostatnie głośne napady

Kradzież monet celtyckich nie jest jedynym zorganizowanym napadem, który wstrząsnął Niemcami w ostatnich latach.

W 2017 roku rabusie ukradli jedną z największych na świecie złotych monet z berlińskiego Muzeum Bode. Kanadyjska moneta, znana jako „Wielki Liść Klonu (Big Maple Leaf), ważyła 100 kilogramów i została wykonana z 99,999 procent czystego złota. W 2020 r. trzech mężczyzn zostało skazanych na karę więzienia za zorganizowanie kradzieży, a czwarty został uniewinniony. Od tego czasu moneta nie była widziana. Władze uważają, że została przetopiona i sprzedana.

Dwa lata później, pod koniec 2019 roku złodzieje zorganizowali to, co zostało nazwane „jedną z największych kradzieży klejnotów w historii”, kiedy ukradli ponad 100 milionów dolarów w postaci biżuterii z Green Vault w Dreźnie. W 2021 roku niemieccy prokuratorzy postawili zarzuty sześciu mężczyznom w związku z napadem. Klejnoty nie zostały odzyskane, a władze uważają, że zostały one wycięte i sprzedane. Zaledwie kilka dni po kradzieży Green Vault w 2019 roku, złodzieje włamali się do Berlin’s Stasi Museum i uciekli z różnymi artefaktami i klejnotami.

Nikt nie został oskarżony o kradzież celtyckich monet, a artefakty póki co, nie zostały odzyskane.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany