Cena złota osiąga rekordowe poziomy w Pakistanie

0 258

Cena złota osiąga rekordowe poziomy w Pakistanie, ponieważ warunki ekonomiczne skłaniają ludzi do kupowania metali szlachetnych

Podczas gdy Pakistan zmaga się z zaspokojeniem potrzeb w zakresie finansowania zewnętrznego, lokalne ceny złota osiągnęły rekordowe poziomy w związku z pogonią za zakupem tego szlachetnego metalu w obawie przed pogorszeniem sytuacji gospodarczej w przyszłości.

Złoto osiągnęło rekordowy poziom 164 150 rupii (731 USD) za tolę – lokalną jednostkę odpowiadającą około 12 gramom, jak wynika z danych opublikowanych w środę przez All Pakistan Sarafa Gems and Jewelers Association (APSGJA). Ceny srebra również skoczyły do 1860 rupii za tolę.

Według Światowej Rady Złota popyt na złoto w Pakistanie również wzrósł w trzecim kwartale o 34% do 13 ton – to największy kwartalny wzrost od około trzech lat.

Według lokalnych mediów, inwestorzy szybko kupują złoto jako bezpieczną przystań w obliczu utrzymującej się słabości rupii pakistańskiej w stosunku do dolara amerykańskiego i złych perspektyw gospodarczych. Istnieje również obawa, że banki nie będą w stanie rozliczać płatności.

Rajd złota w Pakistanie znacznie wyprzedza światowe ceny złota, a cena złota w dolarach amerykańskich zbliża się do 1800 USD, co wciąż jest o ponad 200 USD niższe od rekordowych maksimów.

Złoto w USD borykało się z trudnościami przez większą część roku, ponieważ Rezerwa Federalna agresywnie zaostrzała stopy procentowe, a dolar amerykański pozostawał silny. Po ostatnim wzroście cen metali szlachetnych, cena spot złota nadal spadała o około 1,6% od początku roku.

Przeczytaj także: W 2022 roku złoto spadło 3 % a Bitcoin 63 %

Pakistan walczy o pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i doświadcza pewnych niedoborów dolara. Piąty pod względem liczby ludności naród na świecie również nadal boryka się ze zniszczeniami spowodowanymi przez niedawne powodzie, które szacuje się na ponad 30 miliardów dolarów. Po powodziach Fitch Ratings w październiku obniżył rating Pakistanu do poziomu śmieci.

Pod koniec listopada pakistański bank centralny zaskoczył rynek, podnosząc stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 16%, powołując się na agresywną walkę z inflacją. W sumie Pakistan podniósł w tym roku stopy procentowe o 625 punktów bazowych.

W międzyczasie krajowa inflacja w listopadzie zwolniła do 23,8% z 26,6% w październiku w ujęciu rocznym, według krajowego urzędu statystycznego.

Rezerwy walutowe Pakistanu spadły w ubiegłym tygodniu o 784 mln USD do 6,7 mld USD, poinformował bank centralny Pakistanu w czwartkowym oświadczeniu.

Lokalny nadawca ARY News poinformował na początku tego miesiąca, że Pakistan chce uzyskać 4,2 miliarda dolarów od Arabii Saudyjskiej, aby zwiększyć te rezerwy.

Jednak pakistański Wydział Finansów odrzucił we wtorek doniesienia o „kryzysie gospodarczym”, stwierdzając, że „nie tylko zdecydowanie obala twierdzenia zawarte we wspomnianej wiadomości, ale także kategorycznie temu zaprzecza i że nie planuje wprowadzenia stanu nadzwyczajnego”.

Szef pakistańskiego banku centralnego, Jameel Ahmad, również zauważył w tym miesiącu, że wszystkie spłaty zadłużenia przebiegają zgodnie z harmonogramem i oczekuje, że rezerwy walutowe kraju wzrosną w drugiej połowie bieżącego roku podatkowego.

Może Cię zainteresuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany