Amerykanie chcą unieszkodliwić rosyjskie rezerwy złota

0 101

Rosyjskie złoto jest na celowniku w amerykańskim planie wydatków na obronę w 2023

Stany Zjednoczone nadal atakują ogromne rosyjskie rezerwy złota, próbując nałożyć sankcje na kraj za prawie roczną inwazję na Ukrainę.

W czwartek Izba Reprezentantów USA uchwaliła coroczną ustawę o zezwoleniach na obronę narodową, która zwiększy wydatki na obronę do rekordowego poziomu 858 miliardów dolarów w przyszłym roku.

Jednak ustawa o wydatkach zawiera również poprawkę, która utrudnia Rosji wykorzystanie jej ogromnych zasobów złota. Proponowane ustawodawstwo nakładałoby bezpośrednie sankcje na wszelkie podmioty amerykańskie, które dokonują transakcji lub transportu złota z rezerw rosyjskiego banku centralnego.

Poprawka jest podobna do ustawy wprowadzonej w marcu przez niezależnego senatora z Main Angus King, republikańskich senatorów Johna Cornyna z Teksasu i Billa Hagerty’ego z Tennessee oraz demokratyczną senatorkę z New Hampshire Maggie Hassan.

„Ogromna podaż złota w Rosji jest jednym z niewielu pozostałych aktywów, z których Putin może skorzystać, aby sfinansować brutalny, krwawy ekspansjonizm swojego kraju” – powiedział King w oświadczeniu dla CNN.

„Nakładając sankcje na te rezerwy, możemy jeszcze bardziej odizolować Rosję od światowej gospodarki i zwiększyć trudność coraz bardziej kosztownej kampanii wojskowej Putina”.

Bank centralny Rosji ma piąte co do wielkości rezerwy złota na świecie, wynoszące 2298,50 ton, obecnie wyceniane na 133,6 miliardów dolarów.

„Umieszczenie tego imperatywu bezpieczeństwa narodowego w ustawie o obronie narodowej jest jasnym i potężnym sposobem na podważenie nielegalnych, amoralnych czynów Putina i zaostrzenie finansowych ograniczeń” – dodał King w swoim oświadczeniu.

Przeczytaj także: Cena złota osiąga rekordowe poziomy w Pakistanie, ponieważ warunki ekonomiczne skłaniają ludzi do kupowania metali szlachetnych

Rosyjskie złoto jest przedmiotem sankcji od 2022 roku. W marcu, tuż po inwazji Rosji na Ukrainę, London Bullion Market Association zawiesiło sześć rosyjskich rafinerii złota i srebra z listy Good Delivery, skutecznie odcinając Rosję od londyńskiego rynku metali szlachetnych. W czerwcu przywódcy siedmiu największych gospodarek świata zakazali importu rosyjskiego złota.

Jednak niektórzy analitycy twierdzą, że zachodnie sankcje nałożone na Rosję miały znikomy wpływ na rynek złota. Rosja nadal może sprzedawać swoje złoto Chinom i krajom Bliskiego Wschodu.

Po przyjęciu przez Izbę, ustawa trafi teraz pod głosowanie w Senacie.

Może Cię zaintersuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany