Wielkość popytu na złoto rośnie wraz z ceną, dane z III kwartału 2024
Całkowity popyt na złoto (włączając inwestycje na rynku OTC) wzrósł o 5% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 1 313 ton – rekordowy wynik w trzecim kwartale. Ta siła została odzwierciedlona w cenie złota, która w tym okresie osiągnęła szereg nowych rekordów. Wartość popytu skoczyła o 35% w porównaniu z rokiem ubiegłym, przekraczając po raz pierwszy w historii 100 miliardów USD.
Napływ inwestycji do globalnych ETF-ów złota (95 ton) był głównym czynnikiem wzrostu; trzeci kwartał był pierwszym pozytywnym kwartałem od pierwszego kwartału 2022 roku, z odwróceniem tendencji z dużych odpływów (-139 ton) w trzecim kwartale 2023 roku.
Inwestycje w sztabki i monety (269 ton) spadły o 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, po stosunkowo silnym trzecim kwartale 2023 roku. Większość spadku dotyczyła dwóch lub trzech kluczowych rynków, zrównoważonych przez bardzo mocny kwartał w Indiach.
Spożycie biżuterii złotej (459 ton) spadło o 12% w porównaniu z rokiem ubiegłym, mimo silnego wzrostu w Indiach. Choć konsumenci kupowali mniejsze ilości, ich wydatki na biżuterię złotą wzrosły: wartość popytu wzrosła o 13% w skali roku, przekraczając 36 miliardów USD.
Tempo zakupu przez banki centralne (186 ton) spadło w trzecim kwartale, ale zakupy od początku roku są zgodne z rokiem 2022 i pozostają szeroko rozpowszechnione.
Sztuczna inteligencja nadal wspiera wykorzystanie złota w technologii (83 tony); wzrosło o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim, należy jednak podkreślić, że startowało od niskiej bazy, więc perspektywy pozostają ostrożne.
Może Cię zainteresować:
[…] Wielkość popytu na złoto rośnie wraz z ceną, dane z III kwartału 2024 […]
[…] Wielkość popytu na złoto rośnie wraz z ceną, dane z III kwartału 2024 […]