W 2022 roku złoto spadło 3 % a Bitcoin 63 %

0 61

W 2022 roku złoto spadło 3 % a Bitcoin 63 % – w 2023 będzie jeszcze korzystniej dla złota

Rynek złota miał trudności z przyciągnięciem kapitału inwestycyjnego przez większą część 2022 roku, ale rosnąca niepewność w 2023 roku powinna sprawić, że metal szlachetny stanie się atrakcyjną bezpieczną przystanią i magazynem wartości, według jednego z analityków rynku.

W wywiadzie dla Kitco News, Joy Yang, globalny szef ds. zarządzania produktami indeksowymi w MarketVector Indexes, powiedział, że na rynku pojawiło się wiele pchnięć i przyciągań, ponieważ rosnąca inflacja zmusiła Rezerwę Federalną do podniesienia stóp procentowych w najszybszym tempie w 50 lat. Jednocześnie spowolnienie wzrostu w Chinach i Europie zwiększyło zagrożenie, że światowa gospodarka popadnie w poważną recesję.

Yang powiedział, że w tym środowisku nie jest zaskakujące, że inwestorzy unikali tego szlachetnego metalu w tym roku. Dodał, że nie postrzega tego jako apatii inwestorów, ale raczej jako wahanie.

„Na światowych rynkach finansowych dzieje się wiele rzeczy, a inwestorzy chcą być ostrożni, ponieważ w tych warunkach pomyłka może być dość bolesna” – powiedział.

Yang dodał jednak, że inwestorzy zaczynają dostrzegać wartość złota jako aktywa bezpiecznej przystani. Jednym z głównych czynników rzucających nowe światło na złoto jest popyt ze strony banku centralnego. W trzecim kwartale banki centralne kupiły prawie 400 ton złota.

Popyt sektora oficjalnego pozostaje niezaspokojony

W zeszłym tygodniu Światowa Rada Złota poinformowała, że banki centralne kupiły w październiku kolejne 31 ton złota. WGC zauważyła, że światowe oficjalne rezerwy złota wynoszą łącznie 36 782 ton, co jest najwyższym poziomem od listopada 1974 r.

„Jeśli spojrzysz poza cały ten hałas, inwestorzy mogą zobaczyć, że złoto jest bardzo przydatne, co przyciągnie popyt ze strony inwestorów” – powiedział Yang.

„Jego ciągła rola jako globalnej waluty rezerwowej będzie nadal wspierać popyt”.

Yang powiedział, że kolejnym czynnikiem, który powinien poprawić popyt inwestycyjny na złoto, jest trwające załamanie kryptowalut.

W ciągu ostatnich kilku lat bezprecedensowy popyt na waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, miał znaczący wpływ na złoto, ponieważ niektórzy inwestorzy postrzegali kryptowaluty jako lepszy magazyn wartości.

Jednak złoto znacznie przewyższyło ostatnio Bitcoina, który w tym roku spadł o 63%, ponieważ byki próbują utrzymać wsparcie na poziomie około 17 000 USD. Tymczasem cena złota spadła o mniej niż 3% w ciągu roku, ponieważ ostatnio ceny wynosiły około 1780 USD za uncję.

Chociaż złoto radzi sobie lepiej niż waluty cyfrowe, Yang powiedział, że rynek wyciągnął cenną lekcję z rozwijającego się rynku cyfrowego i że jeśli złoto chce przyciągnąć nowych inwestorów, musi rozwinąć większy ślad cyfrowy.

„Nie sądzę, aby przyszłość złota była całkowicie cyfrowa. Jest to zbyt ważny zasób fizyczny, aby był całkowicie cyfrowy” – powiedziała. „Ale cyfrowe złoto zapewni inwestorom łatwy dostęp, w taki sam sposób, w jaki fundusze ETF zapewniły łatwy dostęp”.

Może Cię zainteresuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany