LBMA tworzy bazę danych rosyjskich sztabek złota

0 69

London Bullion Market Association (LBMA) tworzy bazę danych o rosyjskich sztabkach złota przechowywanych przez banki w Londynie.

Banki i LBMA niechętnie mówią o tym, ile rosyjskiego złota jest przechowywane w skarbcach, ale ujawnione informacje z funduszy inwestycyjnych posiadających złoto pokazują, że setki ton zostały zgromadzone w Londynie, Zurychu i Nowym Jorku przed inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Dane z 11 funduszy pokazują, że około 7% całego posiadanego złota – obecnie około 160 ton o wartości około 9 mld dolarów – pochodzi z Rosji.

LBMA poinformowało, że udostępni swoje dane organom celnym i instytucjom rynkowym – ale nie opinii publicznej – aby pomóc im sprawdzić, czy rosyjskie sztabki złota przemieszczające się między krajami lub właścicielami znajdowały się poza Rosją przed nałożeniem sankcji.Zaznaczono, że ma wstępnie działającą bazę danych, ale pracuje nad poprawą dostępu i ułatwieniem jej obsługi.

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie nałożyły sankcje na wiele rosyjskich firm i banków oraz ich bank centralny po tym, jak Kreml wysłał wojska na Ukrainę.

Londyn jest największym na świecie centrum handlu kruszcem, a Rosja jest jednym z największych producentów złota.

LBMA zablokowała nowe rosyjskie sztabki złota na rynku, ale sztabki wykonane przed wojną na Ukrainie nadal mogą być przedmiotem handlu. Istnieje obawa, że rosyjskie firmy posiadające przedwojenne sztabki mogą próbować je sprzedać.

„Miało sens, aby banki rozliczeniowe (w Londynie) przesłały do LBMA listy sztabek, które były tam przed wejściem w życie sankcji” – powiedziała Reutersowi szefowa LBMA Ruth Crowell.

Crowell powiedziała, że było to „po to, aby celnik lub ktokolwiek (…) mógł poprosić o potwierdzenie, w przypadku gdy wydawane są certyfikaty, że te sztabki były poza Londynem przed wejściem w życie sankcji”.

Baza danych ma zapewnić, „że możemy łatwiej wykazać zgodność z sankcjami, jak metal porusza się po świecie”, powiedziała.

Cztery banki – JPMorgan, HSBC, ICBC Standard i UBS – obsługują skarbce w Londynie i Zurychu i zgłaszają informacje do LBMA.

Crowell odmówiła potwierdzenia, ile rosyjskiego złota posiadają.

Powiedziała, że dodatkowa kontrola zniechęca ludzi do handlu rosyjskim metalem i że inne sztabki złota z rosyjsko wyglądającą cyrylicą, takie jak te w Kazachstanie i Uzbekistanie, również spotykają się z dodatkową kontrolą i opóźnieniami.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany