Szwajcaria przestaje importować rosyjskie złoto

0 136

Szwajcarski import rosyjskiego złota drastycznie spadł w czerwcu po majowym wzroście

Import rosyjskiego złota przez Szwajcarię wyniósł tylko 284 kg o wartości około 16 milionów dolarów w czerwcu, czyli znacznie mniej niż 3 tony o wartości około 200 milionów dolarów w maju.

W zeszłym miesiącu ujawniono, że Szwajcaria importowała złoto z Rosji po raz pierwszy od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę pod koniec lutego.

Społeczność globalna skrytykowała import złota przez Szwajcarię w maju jako udzielanie pomocy Rosji w finansowaniu wojny na Ukrainie, czemu rząd tego kraju oczywiście zaprzeczył. Urzędnicy szwajcarscy odpowiedzieli, że importowane złoto pochodzi z Rosji, ale zostało wysłane z Wielkiej Brytanii, dodając, że organy celne badają, czy zostały naruszone jakiekolwiek sankcje.

Nadal nie jest jasne, kto jest właścicielem importowanego złota i jak długo kruszec przebywał w Wielkiej Brytanii przed importem do Szwajcarii w maju.

Szwajcaria odgrywa ważną rolę w przemyśle złota, ponieważ jest największym na świecie centrum rafinacji tego metalu szlachetnego. A Rosja jest drugim co do wielkości producentem złota na świecie. Przez około rok przed lutym 2022 Szwajcaria sprowadzała średnio z Rosji około 2 ton złota miesięcznie.

Pod koniec czerwca Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia i Kanada zgodziły się zakazać wszelkiego nowego importu rosyjskiego złota. Komisja Europejska zaproponowała podobny zakaz w zeszłym tygodniu.

Dzieje się tak po tym, jak London Bullion Market Association wprowadziło w Londynie zakaz handlu wszelkimi rosyjskimi zasobami złota wyprodukowanymi po 7 marca. Jednak rosyjskie złoto wyprodukowane przed tą datą nadal może być przedmiotem handlu.

Wielu analityków postrzega zakaz rosyjskiego złota jako w dużej mierze symboliczny ruch.

„Rosyjskie złoto będzie mogło nadal znaleźć nabywcę w innych regionach, być może ostatecznie wracając na rynki międzynarodowe”, powiedział Nicky Shiels, strateg ds. metali w MKS PAMP.

„Chiny i Indie… chętnie kupią rosyjskie złoto ze zniżką. A Centralny Bank Rosji od wielu lat kupuje większość lokalnej produkcji/podaży złota i może nadal to robić lub działać jako nabywca ostateczny”.

„Kiedy patrzysz konkretnie na złoto, Rosja jest drugim co do wielkości producentem na świecie. Eksport złota daje Rosji około 15-17 miliardów dolarów rocznie. Wiele z tego trafia do G-7, w szczególności do Wielkiej Brytanii” – powiedział Wilkerson.

Od około 2018 roku Rosja znacząco zwiększa swoje rezerwy złota – dodał.

„Rosja oficjalnie oświadczyła, że ​​większość przyszłych rezerw złota będzie pochodziła z produkcji krajowej. Tak więc przynajmniej w krótkim okresie Rosja będzie całkiem zadowolona z ukrycia tego złota w swoim banku centralnym. Miesiąc temu ogłosili, że zamierzają pracować nad planem wsparcia rubla złotem i innymi towarami” – powiedział Wilkerson.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany