Ukraina na cele wojenne sprzedała złoto o wartości 12 mld USD

0 84

Ukraina sprzedała w czasie wojny złoto o wartości 12 mld dolarów

Wicegubernator Ukrainy Kateryna Rozhkova potwierdziła, że ​​podczas inwazji Rosji na kraj kraj sprzedał złoto o wartości około 12 miliardów dolarów.

Powiedziała:




„Sprzedajemy (to złoto) po to, aby nasi importerzy mogli kupować potrzebne towary dla kraju”.

Sytuacja nie wykazuje oznak poprawy, a wojna może być długim, przeciągającym się procesem. Ten scenariusz jest czymś, czego ukraiński prezydent Zełenski chciał uniknąć. Obce narody niechętnie wkraczają na Ukrainę i pomagają, ponieważ może to zaostrzyć sytuację. Zamiast tego zobowiązali się do dalszego dozbrajania ukraińskich sił zbrojnych.

Według stanu na styczeń 2022 r. Ukraina posiadała około 27 ton żółtego metalu jednak dane te mogą być znacznie zaniżone. Mówiono, że sprzedaż nie miała na celu wsparcia lokalnej waluty (hrywna).

Złoto straciło ostatnio na wartości w obliczu wyższych rentowności obligacji w USA. Przewiduje się, że jednak następna podwyżka stóp nie wyniesie 100 pb a 75 pb na następnym posiedzeniu Fed. Niemniej jednak złoto ucierpiało w ostatnich tygodniach, ponieważ aktywa o stałym gwarantowanym dochodzie w postaci obligacji rządowych USA oferują alternatywę w postaci bezpiecznej przystani tak mocno poszukiwanej przez inwestorów w czasach niepewności i chaosu.

Złoto i srebro zwyżkują dzisiaj nieznacznie na wartości. Kurs złota utrzymuje się powyżej poziomu 1700 $ i bez walki go nie podda.

Traderzy i inwestorzy wyczekują czwartku, kiedy Europejski Bank Centralny zorganizuje swoje regularne posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej. Oczekuje się, że EBC podniesie stopy procentowe po raz pierwszy od 11 lat. Oczekuje się także, że Rezerwa Federalna USA podniesie swoją główną stopę procentową o co najmniej 0,75% na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC.

Kluczowe rynki zewnętrzne odnotowują dziś gwałtowne wzrosty cen ropy Nymex do około 101,75 USD za baryłkę. Indeks dolara amerykańskiego jest znacznie słabszy na początku handlu w USA. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wynosi około 3%.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany