Skąd pochodzi srebro?

0 877

Srebro jest jednym z najwcześniej znanych człowiekowi metali szlachetnych . Pierwsze dowody na wydobycie srebra datowane są na 3000 rok p.n.e. w starożytnej Grecji i Turcji. Od dawna było używane jako waluta i nadal jest popularne wśród inwestorów metali szlachetnych. Jednak nawet przy tej popularności, niewiele osób potrafi powiedzieć, skąd dokładnie pochodzi srebro.

Poniżej krótki opis w jaki sposób powstaje srebro, począwszy od jego formowania się w ziemi, aż po proces rafinacji.

Jak srebro powstaje w ziemi

Srebro powstaje ze związków siarki w ziemi, gdzie jej skorupa nagrzewa się do temperatury od 93° do 204° stopni Celsjusza. W naturze, srebro występuje w połączeniu z innymi metalami lub w minerałach zawierających związki srebra. Do minerałów tych należą zazwyczaj siarczki, takie jak cerusyt czy galena.

Wydobycie srebra

Kopalnie srebra znajdują się na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych wydobycie srebra rozpoczęło się po odkryciu Comstock Lode w Nevadzie w 1858 roku https://en.wikipedia.org/wiki/Comstock_Lode, co zapoczątkowało „gorączkę srebra” podobną do gorączki złota.

Choć mogłoby się wydawać, że srebro jest wydobywane w postaci bryłek, to jednak nie jest to regułą. Najczęściej srebro znajduje się obok wielu innych metali. Należą do nich złoto i miedź, a także związki takie jak siarka. Wydobyte kawałki metali stopowych są następnie poddawane rafinacji, w trakcie której pozyskuje się srebro.

Rafinowane srebro jest topione i przelewane do sztabek lub wlewek. Czasami górnicy i rafinatorzy wysyłają swoje sztabki bezpośrednio do konsumentów. Jednak w większości przypadków, przemysłowe firmy wydobywające srebro wysyłają wlewki do klientów komercyjnych, takich jak prywatne i rządowe mennice. Mennice następnie przekształcają wlewki w srebrny kruszec, taki jak monety, sztabki lub monety. Następnie produkty takie zabezpiecza się, aby nie uległy zniszczeniu oraz żeby nie nastąpiło zjawisko patyny.

Zastosowanie srebrnej waluty

Tylko niewielki procent światowego srebra jest obecnie wykorzystywany do produkcji monet. Chociaż w przeszłości srebro było popularną formą waluty, w miarę jak kraje uprzemysłowione produkowały duże ilości srebrnych monet w XX wieku, srebro stało się mniej dostępne i droższe. Departament Skarbu USA zmienił sposób ich bicia za pomocą aktu Kongresu z 1965 roku. Johnson Silver Coinage Act zdemonetyzował srebro, a z wyłączeniem monet Dwustulecia Konstytucji USA, wszystkie nowo bite monety Stanów Zjednoczonych składają się teraz ze stopu miedzi i niklu.

Chociaż srebro nie jest tak drogie jak inne metale szlachetne, np. złoto, to nadal posiada sporą wartość.

 
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany