Przewodnik po rynku złota – część I

0 102

Publikujemy przewodnik po rynku złota, wyjaśniając terminy z jakimi można się na nim zetknąć. Nie wszyscy dokładnie pamiętają fachową terminologię a czasami warto na nowo przypomnieć sobie szczegóły gdyż spotykamy się z nimi codziennie.

DLACZEGO ZŁOTO JEST METALEM SZLACHETNYM?

Jest to klasyfikacja określonych metali, które są uważane za rzadkie i mają wyższą wartość ekonomiczną w porównaniu z innymi metalami. Istnieje pięć głównych metali szlachetnych, które są przedmiotem otwartego obrotu na różnych giełdach, złoto jest największym rynkiem. Złoto jest czasami określane jako metal monetarny, ponieważ ma historyczne zastosowanie jako waluta i jest postrzegane jako magazyn wartości. Chociaż złoto jest stosunkowo małe, ma również komponent przemysłowy, ponieważ jest mniej reaktywne, jest dobrym przewodnikiem, bardzo plastycznym i nie koroduje.

CZYM JEST CENA SPOT NA ZŁOCIE?

Cena złota spot odnosi się do ceny złota do natychmiastowej dostawy. Transakcje na monetach bulionowych są prawie zawsze wyceniane na podstawie ceny spot. Na rynku spot złota handluje się blisko 24 godziny na dobę, ponieważ prawie zawsze gdzieś na świecie znajduje się miejsce, które aktywnie przyjmuje zamówienia na transakcje złotem. Nowy Jork, Londyn, Sydney, Hongkong, Tokio i Zurych to miejsca, w których odbywa się większość działalności handlowej.

CENA ZŁOTA – RYNEK FUTURES

Rynek kontraktów terminowych na złoto jest jednym z wielu kontraktów terminowych na towary, na których zawierane są kontrakty na kupno lub sprzedaż złota po określonej cenie w określonym terminie w przyszłości. Kontrakty terminowe na złoto są wykorzystywane zarówno jako sposób dla producentów złota i animatorów rynku na zabezpieczenie swoich produktów przed wahaniami na rynku, a także jako sposób na zarabianie pieniędzy przez spekulantów na tych samych ruchach na rynku.

Kontrakt futures na metale szlachetne jest prawnie wiążącą umową na dostawę metalu w przyszłości po uzgodnionej cenie. Kontrakty są standaryzowane przez giełdę futures pod względem ilości, jakości, czasu i miejsca dostawy. Zmienna jest tylko cena.

Hedgers wykorzystują te kontrakty jako sposób zarządzania ryzykiem cenowym w przypadku oczekiwanego zakupu lub sprzedaży fizycznego metalu. Dają również spekulantom możliwość uczestniczenia w rynkach poprzez wniesienie wymaganej marży giełdowej.

Istnieją dwie różne pozycje, które można zająć: pozycja długa (call – kupna) to zobowiązanie do przyjęcia dostawy fizycznego metalu, podczas gdy pozycja krótka (put – sprzedaży) to zobowiązanie do realizacji dostawy. Zdecydowana większość kontraktów terminowych jest kompensowana przed datą dostawy. Na przykład dzieje się tak, gdy inwestor z długą pozycją sprzedaje tę pozycję przed powiadomieniem o dostawie.

SPOT CENA ZŁOTA VS ZŁOTA CENA FUTURES

Zwykle istnieje różnica między ceną spot złota a ceną przyszłą. Przyszła cena, jest używana w kontraktach terminowych i reprezentuje cenę do zapłaty w dniu dostawy złota w przyszłości. Na normalnych rynkach cena kontraktów terminowych na złoto jest wyższa niż cena spot. Różnica zależy od liczby dni do daty umowy dostawy, obowiązujących stóp procentowych oraz siły popytu rynkowego na natychmiastową fizyczną dostawę. Różnica między ceną spot a ceną przyszłą, wyrażona jako roczna stopa oprocentowania, jest znana jako „kurs terminowy”.

ZMIANA (ZMIANA CENY ZŁOTA OD POPRZEDNIEGO ZAMKNIĘCIA)

Jest to zmiana ceny metalu w stosunku do poprzedniego zamknięcia, czyli niekoniecznie poprzedniego dnia. W dni powszednie od 18:00 czasu nowojorskiego do północy poprzednie zamknięcie jest odnoszone do dnia bieżącego. Oto dlaczego: czas, w którym rynek złota przestaje handlować w Nowym Jorku w dni powszednie, wynosi 60 minut, od 17:00 czasu nowojorskiego do 18:00. Ostatnią wycenę stosujemy o godzinie 17:00 jako zamknięcie danego dnia. Zmiana to zawsze różnica między ceną bieżącą a ceną o godzinie 17:00. Na przykład: Złoto zostało ostatnio sprzedane po cenie 1200 USD o godzinie 17:00 17 stycznia. Jeśli jest 17 stycznia o 18:30, a cena wynosi 1,202 USD, pokażemy zmianę o +2,00. Jeśli jest 18 stycznia o godzinie 17:00, a złoto jest notowane po cenie 1,225 USD, wówczas pokazalibyśmy zmianę o +25,00.

ZMIANA KONTRAKTU FUTURES NA ZŁOCIE (ZMIANA OD POPRZEDNIEGO ZAMKNIĘCIA)

Jest to zmiana ceny metalu w stosunku do ceny na koniec poprzedniej sesji giełdowej. Obecnie godzina zamknięcia w dni powszednie to 14:00 czasu wschodniego.

ZMIANA 30-DNIOWA (ZMIANA 30-DNIOWA)

Jest to zmiana ceny metalu sprzed 30 dni w porównaniu z poprzednim zamknięciem.

ZMIANA NA 1 ROK (ZMIANA NA 1 ROK)

Jest to zmiana ceny metalu sprzed roku, w przeciwieństwie do poprzedniego zamknięcia.

W JAKI SPOSÓB OBLICZANA JEST CENA ZŁOTA LIVE SPOT?

Każdy rynek metali szlachetnych ma odpowiednią cenę referencyjną, która jest ustalana codziennie. Wskaźniki te są stosowane głównie w kontraktach handlowych i porozumieniach producenckich. Te benchmarki są obliczane częściowo z działalności handlowej na rynku spot.

Cena spot jest ustalana na podstawie aktywności handlowej na zdecentralizowanych rynkach pozagiełdowych (OTC). OTC nie jest formalną wymianą, a ceny są negocjowane bezpośrednio między stronami i większość transakcji odbywa się drogą elektroniczną. Chociaż nie są one regulowane, instytucje finansowe odgrywają ważną rolę, działając jako animatorzy rynku, dostarczając ceny kupna i sprzedaży na rynku spot.

CENY ZŁOTA ZMIENIAJĄ SIĘ 24/7

Na złocie faktycznie handluje się 23 godziny na dobę od niedzieli do piątku. Większość rynków OTC pokrywa się ze sobą ale jest godzina między godziną 17:00. i 18:00 czasu wschodniego, w której żaden rynek nie prowadzi aktywnego obrotu. Jednak pomimo tego jednogodzinnego zamknięcia, ponieważ spot jest przedmiotem obrotu na rynkach OTC, nie ma oficjalnych cen otwarcia ani zamknięcia.

W przypadku większych transakcji większość traderów zajmujących się metalami szlachetnymi użyje ceny referencyjnej, która jest pobierana w określonych okresach w ciągu dnia handlowego.

JAKA JEST CENA OFERTY NA ZŁOTO?

Cena kupna to najwyższa cena, jaką ktoś jest w stanie zapłacić za uncję złota.

JAKA JEST CENA ZA ZŁOTO?

Cena ask to najniższa cena, jaką ktoś jest w stanie sprzedać za uncję złota.

CO DZISIAJ OZNACZA SPREAD DLA CENA ZŁOTA ZA UNCĘ?

Spread to różnica w cenie między ceną kupna a ceną ask. Zarówno złoto, jak i srebro są dość płynnymi rynkami, więc inwestorzy mogą spodziewać się dość wąskiego spreadu na tych rynkach; jednak inne metale szlachetne mogą mieć szersze spready, co odzwierciedla mniej płynny rynek.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany