Mumie ze złotymi językami odnalezione w Egipcie

1 80

Na starożytnym cmentarzu w Egipcie odkryto szczątki mumii sprzed 2000 lat, ze złotymi akcesoriami o bardzo specyficznym przeznaczeniu, jak twierdzą archeolodzy. Na cmentarzu zachowały się pochówki z wielu różnych epok, powiedział dr Ayman Ashmawi w komunikacie. Najstarsze pochówki pochodzą z późnego okresu ptolemejskiego, który zakończył się w 30 roku p.n.e., natomiast późniejsze, pochodzą z czasów Imperium Rzymskiego, które rządziło Egiptem do 650 roku n.e.

Archeolodzy w Egipcie odkryli szczątki kilku mumii z językami wykonanymi ze złota na starożytnym cmentarzu w pobliżu Quesna, miasta położonego około 35 mil (56 kilometrów) na północ od Kairu, jak podało egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności.

Niektóre z mumii zostały pochowane w drewnianych trumnach z dobytkiem grobowym, który obejmował naszyjniki, ceramikę i złote artefakty w kształcie kwiatów lotosu i chrząszczy znanych jako skarabeusze – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku 24 listopada

Mumie ze złotymi językami były popularne w okresie grecko-rzymskim, powiedział Salima Ikram, wybitny profesor egiptologii na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze dla Live Science w e-mailu. Okres grecko-rzymski trwał od około 332 roku p.n.e., kiedy Aleksander Wielki przejął Egipt, do 395 roku n.e., kiedy Imperium Rzymskie podzieliło się na dwie części po raz ostatni. W oświadczeniu ministerstwa zauważono, że mumie prawdopodobnie pochodzą z różnych czasów w okresie grecko-rzymskim.

Złote języki są „znakiem rozpoznawczym późniejszych przygotowań pogrzebowych okresu grecko-rzymskiego, kiedy to złote języki, a czasem nawet 'oczy’, umieszczano na zabalsamowanych ciałach” – powiedział Ikram, który był zaangażowany w nowe odkrycie.

Boska transformacja

Złote języki i złote oczy są „przejawami transformacji zmarłych w boskie istoty”, powiedział Ikram, zauważając, że starożytni Egipcjanie wierzyli, że ciało bogów było wykonane ze złota.

Podczas okresu grecko-rzymskiego, starożytni Egipcjanie wierzyli również, że złote języki i złote oczy „pozwolą zmarłym mówić, widzieć i smakować w życiu pozagrobowym”, powiedział Ikram. Zdjęcia złotych języków pokazują, owalne kawałki złota które miały linię przez środek i pierścień okrągłych wcięć wokół krawędzi. Te złote języki miały pomóc zmarłym rozmawiać z egipskim bogiem świata podziemnego, Ozyrysem.

Mumie ze złotymi językami zostały znalezione w innych miejscach w Egipcie, w tym w Taposiris Magna, stanowisku archeologicznym na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Oxyrhynchus, położonym około 108 mil (174 km) na południe od Kairu. „To zachwycające, że mamy więcej mumii ze złotymi językami” – powiedział Ikram.

Wykopaliska i analiza szczątków w Quesna są w toku. Nie jest jeszcze jasne, ile mumii ze złotymi językami znaleziono i czy znane są tożsamości zmarłych.

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] różnorodność zestawów złota i biżuterii, które czerpały inspirację z bogatej historii Egiptu w tworzeniu złotej […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany