Senator wycofuje zarzuty wobec Perth Mint

0 101

Senator z Australii Zachodniej odrzuciła twierdzenia, że ​​Perth Mint przetrzymuje złoto dla terrorystów i rosyjskich oligarchów.

Senator Dorinda Cox, złożyła wstępne oświadczenia w ramach przywilejów parlamentarnych podczas przesłuchania komisji w sprawie Perth Mint, która badała jej zgodność z przepisami dotyczącymi prania pieniędzy i terroryzmu. Senator Cox po raz pierwszy powiedziała, że ma informacje, że złoto było przechowywane w imieniu oligarchów, karteli narkotykowych i wyjętych spod prawa motocyklistów.

Dodała doniesienia, że znany były motocyklista był w stanie kupić w mennicy kruszec o wartości 27 000 dolarów za pomocą swojego prawa jazdy.

Senator Dorinda Cox:

„Każdy mieszkaniec Zachodniej Australii, z którym rozmawiałam w tym czasie, mówił mi: „jak to się dzieje?”
„Jesteśmy dość zaniepokojeni, że ktoś, kto jest pod stałym nadzorem, jest w stanie wejść do Perth Mint i kupić złoto za gotówkę”.

Później jednak powiedziała, że nie ma niezależnych dowodów i opiera się na doniesieniach medialnych.

Dorinda Cox:

„Rozmowy, które przeprowadziłam z ludźmi, dotyczą obaw i poziomu obaw związanych z klientami wymienionymi przez Perth Mint”
„Chciałam tylko poprawić zapis… rozmowy dotyczą ogólnych obaw ludzi”.

Dochodzenie zostało również później poinformowane, że mennica nie akceptuje gotówki jako formy płatności od połowy 2021 roku.

Rzeczniczka powiedziała, że korporacja będąca własnością rządu WA nie będzie udzielać komentarzy na ten temat, dopóki trwa dochodzenie.

Bradley Brown z australijskiego organu nadzorującego przestępstwa finansowe powiedział, że obowiązkiem organów takich jak Perth Mint jest wdrożenie procesów zapobiegających zachowaniom przestępczym.

Mennica została już poddana audytowi przez watchdog. Pan Brown powiedział, że liczba podejrzanych spraw zgłaszanych do watchdog rośnie. Najnowsze dane wykazały, że każdego roku odnotowano 295-procentowy wzrost liczby zgłoszeń, który w minionym roku finansowym wyniósł ponad 290 000.

Bradley Brown:

„To, co udało nam się zrobić, to zidentyfikować słabości systemów i ujawnić konkretne firmy w różnych momentach, których inaczej nie chcielibyśmy widzieć w systemie finansowym”

Oprócz dochodzenia przeprowadzonego przez Senat, rząd WA zarządził własny strategiczny przegląd mennicy.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany