Ile złota jest w FIFA World Cup Trophy?

1 673

Prawdopodobnie najbardziej znane i pożądane trofeum w historii sportu. World Cup Trophy ma mityczny status wśród piłkarzy i fanów sportu, a jego ikoniczny kształt i forma są synonimem turnieju piłkarskiego World Cup, który odbywa się co cztery lata. W przypadku tak legendarnego trofeum, nie trzeba dodawać, że nie mogło być ono wykonane z niczego innego niż złoto.

Obecne Trofeum Pucharu Świata, oficjalnie nazywane FIFA World Cup Trophy, zadebiutowało podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku, które odbyły się w byłych Niemczech Zachodnich. Po zdobyciu przez Brazylię Pucharu Świata w 1970 roku, co stanowiło uzupełnienie ich zwycięstw z lat 1958 i 1962, poprzednie trofeum, znane jako Złota Nike, przeszło na własność Brazylijskiej Konfederacji Piłkarskiej na zawsze. Było to zgodne z ówczesnymi przepisami FIFA, według których trzykrotny zwycięzca zdobywał prawo do zatrzymania Pucharu na stałe.

W 1970 roku FIFA ogłosiła przetarg na projekt nowego trofeum. Wpłynęły 53 zgłoszenia od rzeźbiarzy z całego świata. Zwycięska praca Silvio Gazzanigi, obecnie ikoniczne trofeum, była, według jego własnych słów, „uniwersalnym symbolem”, „zainspirowanym przez dwa podstawowe obrazy: triumfującego sportowca i świata”.

Tak o pucharze mówił jego twórca: Silvio Gazzaniga

Linie wyrastają z podstawy, wznoszą się spiralnie, rozciągając się, by przyjąć świat. Z niezwykłych napięć dynamicznych zwartej bryły rzeźby wyłaniają się postacie dwóch sportowców w przejmującym momencie zwycięstwa

Trofeum FIFA World Cup zostało wyprodukowane przez mediolański dom projektowy GDE Bertoni w 1973 roku.

Puchar Świata FIFA ma 36,8 cm wysokości i 12,5 cm średnicy podstawy. Całość waży 6175 gramów i zawiera 4927 gramów 18-karatowego złota. Trofeum jest wydrążone, ponieważ w przeciwnym razie, jako wykonane ze złota, byłoby zbyt ciężkie do podniesienia. Podstawa trofeum zawiera dwie warstwy ciemnozielonego półszlachetnego kamienia malachitu.

Biorąc pod uwagę, że jest to 18 karatowe złoto (co oznacza 18 części złota do 6 części innych metali, czyli 75% złota), istnieje 3695,25 gramów (118,8 uncji trojańskich) czystego złota wewnątrz trofeum. Przy cenie złota wynoszącej 56 USD za gram, złoto w trofeum Pucharu Świata ma obecnie wartość rynkową około 210 000 USD. Jednak jako wyjątkowe trofeum sportowe, trofeum Pucharu Świata FIFA jest prawdopodobnie bezcenne. Tak ważne, że obecnie FIFA ściśle strzeże oryginału, wręczając replikę każdemu zwycięskiemu krajowi.

Wybór użycia złota do stworzenia trofeum FIFA World Cup Trophy wydaje się być oczywisty. Nigdzie w historii trofeum lub jego projektu nie wydaje się być udokumentowane, że była jakakolwiek debata na temat tego, z czego powinien być wykonany projekt Gazzaniga. Wydaje się, że wybór złota był naturalnym wyborem dla tak wyjątkowej i ważnej nagrody sportowej.

Nie jest to jednak zaskakujące. Złoto jest bowiem rzadkie i cenne. Złoto ma nieodłączną wartość. Złoto było czczone w niezliczonych cywilizacjach na przestrzeni dziejów i od dawna było kojarzone z boską sferą. Złoto symbolizuje szczyt ludzkiej rywalizacji i osiągnięć. Gazzaniga wiedział o tym, gdy projektował ikoniczne trofeum. FIFA wiedziała o tym, gdy wybrała unikalny projekt Gazzanigi. Każdy piłkarz, który kiedykolwiek grał w Mistrzostwach Świata marzy o tej złotej nagrodzie.

Od 1974 do 2018 roku trofeum FIFA World Cup zostało zdobyte 14 razy. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie piłkarskie, w którym czternastu podekscytowanych kapitanów trzymało w górze Puchar Świata wykonany ze złota, a nie z innego metalu. Za miesiąc 18 grudnia na stadione Doha w Katarze, piętnasty kapitan zrobi to samo. Poznamy zwycięzcę finału Mistrzostw Świata 2022. A ikoniczne trofeum ze złota znów będzie w centrum uwagi, „uniwersalny symbol”, jak to ujął Gazzaniga, „w poruszającym momencie zwycięstwa”.

Silvio Gazzaniga
Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] ktokolwiek zobaczy katarskie złoto. Będziemy musieli zadowolić się „tylko” widokiem złotego Pucharu Świata FIFA, prezentowanego i przekazanego zwycięskiej drużynie 18 grudnia na stadionie Lusail w […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany