Ceny złota mają pole do wzrostu w nadchodzącym tygodniu

0 85

Ceny złota mają pole do wzrostu w nadchodzącym tygodniu – po najlepszym tygodniu od dwóch lat nastroje mocno się poprawiają

Potencjalny szczyt kursu dolara amerykańskiego z powodu zmieniających się oczekiwań dotyczących stóp procentowych tworzy na rynku powszechny pozytywny sentyment do złota, wynika z najnowszej ankiety Kitco News Weekly Gold Survey.

Rynek złota kończy tydzień z ponad 5% wzrostem, ponieważ ceny utrzymują solidne wsparcie powyżej 1750 USD za uncję. Wychodząc na weekend, grudniowe kontrakty terminowe na złoto kosztowały ostatnio 1768 USD za uncję.

Na rynku kontraktów terminowych metal szlachetny odnotowuje największe tygodniowe wzrosty od początku kwietnia 2020 r., a zarówno analitycy z Wall Street, jak i inwestorzy detaliczni z Main Street oczekują wyższych cen w przyszłym tygodniu.

Obawy przed recesją i obawy, że chaos w kryptowalutach rozprzestrzeni się na całą gospodarkę, wywołały w zeszłym tygodniu początkowy wzrost złota. Od tego czasu słabe dane o inflacji dodały impetu, ponieważ rynki oczekują, że Rezerwa Federalna spowolni tempo agresywnych podwyżek polityki pieniężnej.

„W tej chwili wszystko się układa pozytywnie dla złota” – powiedział Adam Button, główny strateg walutowy w Forexlive.com.

„Jeśli inflacja naprawdę osiągnęła szczyt, to dolar amerykański również i to będzie nadal wspierać ceny złota”.

W tym tygodniu w ankiecie przeprowadzonej przez Kitco News na Wall Street wzięło udział w sumie 19 specjalistów rynkowych. Dwunastu analityków, czyli 63%, powiedziało, że w przyszłym tygodniu oczekują wyższych cen złota. Dwóch analityków, czyli 11%, stwierdziło, że są nastawieni niedźwiedzio. Pięciu analityków, czyli 26%, stwierdziło, że są neutralni wobec metalu szlachetnego.

Po stronie detalicznej w ankietach internetowych wzięło udział 905 respondentów. Łącznie 588 wyborców, czyli 65%, oczekuje zwyżki cen złota. Kolejne 199, czyli 22%, przewidywało spadek wartości złota, podczas gdy pozostałych 118 ankietowanych (13%) oczekuje rynku bocznego.

Main Street jest nie tylko znacząco zwyżkowy w przypadku złota, z nastrojami na najwyższym poziomie od czerwca, ale zainteresowanie metalem szlachetnym wydaje się rosnąć, ponieważ udział w ankiecie w tym tygodniu wzrósł do najwyższego poziomu od końca września.

Colin Cieszyński, główny strateg rynkowy w SIA Wealth Management, powiedział, że jest również bykiem na złocie, ponieważ widzi dalsze osłabienie dolara amerykańskiego.

„Wiatr rosnącego dolara amerykańskiego załamał się. Po ustanowieniu ładnego poziomu wsparcia technicznego złoto w końcu wybiło się na plus, zbliżając się do 1750 USD” – powiedział.

Jim Wyckoff, starszy analityk techniczny w Kitco.com, powiedział, że w najbliższym czasie jest dużym bykiem na złocie, ponieważ rajd poprawił perspektywy techniczne dla metalu szlachetnego.

Jednak nie wszyscy analitycy rynkowi spodziewają się, że ta dynamika złota będzie trwała. Adrian Day, prezes Adrian Day Asset Management, powiedział, że choć jest długoterminowym bykiem, spodziewa się, że ceny złota nieco spadną w przyszłym tygodniu.

„Po entuzjazmie na rynkach w zeszłym tygodniu, czuję, że Powell lub inni rzecznicy Fed będą musieli wyjść i stłumić entuzjazm. To będzie złe dla złota” – powiedział.

Darin Newsom, prezes Darin Newsom Analysis Inc, był drugim niedźwiedziem w ankiecie w tym tygodniu. Powiedział, że łamie swoją kardynalną zasadę, by nigdy nie iść pod prąd.

„Z krótkoterminowego punktu widzenia kontrakt jest mocno wykupiony, a dzienna stochastyka zbliża się do 100%. To przygotowuje grunt pod możliwą wyprzedaż w ramach trendu wzrostowego, standardową falę zniesienia” – powiedział.

Po stronie neutralnej, niektórzy analitycy powiedzieli, że chcą sprawdzić, czy ceny złota mogą się skonsolidować na tych wyższych poziomach, aby potwierdzić, że rynek znajduje się w nowym trendzie wzrostowym.

Inni powiedzieli, że chcą sprawdzić, czy jest to coś więcej niż tylko krótkie wyciśnięcie i czy fundusze hedgingowe faktycznie ponownie kupują złoto.

Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures, powiedział, że jest neutralny w kwestii złota w przyszłym tygodniu, ponieważ rynek zbyt szybko wzrósł.

Dodał, że chociaż rynki spodziewają się, że Fed spowolni tempo podwyżek stóp procentowych, to oczekuje się, że stopa Fed Fund osiągnie szczyt w okolicach 5%, a ta podwyższona stopa końcowa może nadal stwarzać pewne przeszkody dla złota.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany