Złoto miało najlepszy tydzień od 2 lat

0 120

Złoto miało najlepszy tydzień od 2 lat – co dalej ?

Złoto szybko staje się znowu aktywem wartym obserwowania, gdy inflacja zaczyna zwalniać, a rynek kryptowalut przechodzi przez kolejną fazę krachu. Cena metalu szlachetnego wzrosła o ponad 80 USD — to najlepszy tygodniowy wynik od lipca 2020 r. Jednak analitycy nie wzywają jeszcze do nowej hossy.

Spotowa cena złota rozpoczęła tydzień od 1681 USD za uncję, a ostatnio notowano ją na poziomie 1765 USD. Jest to najlepszy wynik od tygodnia kończącego się 24 lipca 2020 r., kiedy złoto wzrosło o ponad 90 USD, osiągając nowy rekord powyżej 2000 USD za uncję osiągnięty w tym samym roku.

Grudniowe kontrakty futures na Comex były ostatnio notowane w pobliżu dziennych maksimów na poziomie 1767,60 USD za uncję.

Silny zwrot następuje po tym, jak ostatnie dane o inflacji w USA wykazały spowolnienie presji cenowej. Największym wnioskiem dla rynków była możliwość uelastycznienia Rezerwy Federalnej w nadchodzących miesiącach. Wiadomość ta spowodowała spadek kursu dolara amerykańskiego, dając złotemu pole do rajdu.

„Ceny konsumenckie w USA wzrosły znacznie mniej niż oczekiwano w październiku, osłabiając tym samym oczekiwania na podwyżki stóp Fed, wywierając presję na dolara amerykańskiego i powodując zauważalny spadek rentowności obligacji amerykańskich”, powiedział analityk Commerzbanku Carsten Fritsch.

„W rezultacie cena złota wzrosła. do 1760 USD za uncję trojańską, aby osiągnąć najwyższy poziom od końca sierpnia”.

Analitycy obserwują powrót złota po siedmiu kolejnych miesiącach strat – najdłuższej serii strat od ponad pięciu dekad. A złoto w końcu przeniosło się na kombinację nagłówków wyborczych, mam nadzieję, że Fed spowolni sytuację, a Chiny ponownie się otworzą.

„Mieliśmy przełamanie w czwartek z bardzo pozytywnym zamknięciem, a w piątek otrzymujemy pewne kontynuacje. Dla traderów technicznych ten wykres jest nadal bardzo mocny. Nie ma powodu, abym mówił, że odwróci się i wróci w dół. Powinniśmy znaleźć poziomy bliższe 1,775-1800 USD, zanim rynek się zatrzyma”, powiedział Kitco News starszy strateg rynkowy RJO Futures, Frank Cholly.

Rajd zbiegł się również z kolejną masową wyprzedażą w przestrzeni kryptograficznej, w której giełda kryptowalut Sam Bankman-Fried FTX złożyła wniosek o ogłoszenie bankructwa 11 listopada w piątek. Wydarzenie wiąże się z wysokim ryzykiem zarażenia, które będzie nadal wpływać na przestrzeń kryptograficzną i ogólnie na szerszy rynek.

Zmienność kryptowalut ma tym razem znacznie szerszy zasięg, dlatego złoto zyska więcej niż we wcześniejszych miesiącach tej kryptowalutowej zimy.

„Okolice w kryptowalutach w porównaniu z letnimi miesiącami uległy zmianie. Inwestorzy są bardziej zaniepokojeni niż wcześniej w tym roku. A nagromadzenie kapitału na rynku kryptowalut jest dość duże” – Everett Millman, ekspert ds. metali szlachetnych Gainesville Coins. powiedział Kitco News.

„Złoto ma tę tradycyjną rolę — jest godne zaufania i uważane za tradycyjną bezpieczną przystań”.

Czy złoto może złamać 1800 dolarów?

Pomimo znacznych wzrostów już odnotowanych w złocie, analitycy widzą miejsce na dalszy wzrost cen metali szlachetnych, przy czym Cholly podkreśla, że ​​poziom 1830 USD za uncję jest technicznie możliwy w przyszłym tygodniu.

„Wciąż panuje tu rozpęd. Możemy zobaczyć, jak rynek powróci do 1830 USD, zanim złoto napotka większy opór. To znaczy, chyba że Fed wyjdzie i spróbuje nieco zejść z równowagi”, powiedział Cholly w piątek.

Za wcześnie na zwrot Fed

W przypadku złota wszystko sprowadza się do tego, jak szybko nastąpi zwrot w Fed. Jednak analitycy twierdzą, że jest za wcześnie, aby amerykański bank centralny zaczął się wycofywać, dlatego metal szlachetny musi uzbroić się w cierpliwość, zanim zobaczy odnowioną hossę.

„Nie jestem przekonany, że cena złota wzrośnie do 1900 USD tylko po tym, jak Fed sygnalizuje bardziej gołębi ton i załamanie na rynku kryptowalut” – powiedział Millman.

„Prawdopodobnie oddamy część z tych zysków, ale dopóki utrzymujemy się powyżej 1700 USD, widzimy, że dynamika się zwiększa”.

To nie jest czas na zwrot akcji przez Fed, dodał Cholly, zauważając, że zaledwie dwa tygodnie temu prezes Fed Jerome Powell powiedział dziennikarzom, że zmiana polityki jest przedwczesna i że stopy mogą wzrosnąć wyżej niż oczekiwano.

„Inflacja spowalnia, więc Fed widzi swoje zamierzone rezultaty. I może byłoby sensowne trochę zwolnić. Ale Fed raczej pomyliłby się, przesadzając z podwyżkami stóp niż zbyt wcześnie wstrzymywać” – zauważył Cholly. „Nie zdziwiłbym się, gdybym wkrótce otrzymał jakiś komentarz Fed”.

Cholly spodziewa się, że Fed zobaczy łagodniejszy język dopiero na początku przyszłego roku.

„Wcześniejsze byłoby mówienie o przerwie. Powell nie może po prostu zaprzeczyć temu, co powiedział dwa tygodnie temu. Trudno mi zobaczyć, jak złoto osiąga 1.900 lub 1.950 USD” – stwierdził.

Przyszłotygodniowa akcja cenowa złota będzie miała swój kierunek głównie od dolara amerykańskiego – najbardziej ważonego czynnika napędzającego zdolność złota do dalszego wzrostu.

„Dolar jest główną rzeczą, którą obserwuję, ponieważ widzieliśmy tak duży ruch. Czy ten trend się utrzyma? Czy dolar spadnie, czy utrzyma się? – zauważył Millman.

Na dłuższą metę złoto stara się odzyskać swój poziomd powyżej 1700 dolarów za uncję i osiągną lepsze wyniki niż większość surowców w przyszłym roku, powiedział starszy strateg makro Bloomberg Intelligence, Mike McGlone.

Dane oczekiwane w przyszłym tygodniu

Wtorek: amerykański PPI, indeks Empire State Manufacturing w Nowym Jorku,

Środa: sprzedaż detaliczna w USA

Czwartek: Pozwolenia na budowę i rozpoczęcie budowy mieszkań w USA, roszczenia bezrobotnych w USA, Philadelphia Fed Manufacturing Index

Piątek: Sprzedaż istniejących domów w USA

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany