Biżuteria; kolory, karaty, próba złota

1 158

O złotej biżuterii

W całej historii złoto było cenione za swoje naturalne piękno i blask. Z tego powodu wiele kultur wyobrażało sobie złoto jako symbol słońca.

Najstarsza zachowana złota biżuteria pochodzi z państwa Sumerów z ok. 3000 roku p.n.e. Złote łańcuszki, bransolety i inne przedmioty ze złota wykryto w grobowcach egipskich. Z wysokiego kunsztu na terenie Europy słynęli złotnicy kreteńscy a potem etruscy, którzy upowszechnili technikę granulacji złota.

Technika ta pozwoliła im na pokrywanie różnych przedmiotów drobnymi granulkami tego metalu. Od tej pory aż do dziś Włochy uważane są za centrum złotnicze. Włoska biżuteria znajduje odbiorców na całym świecie. Włoscy złotnicy zużywają rocznie ponad 400 ton kruszcu i eksportują 2/3 swoich wyrobów.

Złoto samo w sobie jest miękkie, dlatego do wyrobów jubilerskich stosuje się stopy z innymi metalami, m.in. srebro, cynk, miedź, pallad, nikiel, które nie tylko utwardzają złoto, ale wpływają również na zmianę zabarwienia złota oraz wygładzają jego powierzchnię. Większa zawartość czystego złota w wyrobie jest gwarancją tego, że nie wystąpi alergia u osoby ją noszącej.

Kolory złota

Biżuteria z żółtego złota jest nadal najpopularniejszym kolorem, ale obecnie złoto jest dostępne w różnorodnej palecie. Proces stopowania – mieszania innych metali z czystym 24 karatowym złotem – nadaje kowalskiemu złotu większą trwałość, ale może być również użyty do zmiany jego koloru.

Białe złoto powstaje poprzez stopienie czystego złota z białymi metalami, takimi jak pallad lub srebro. Dodatkowo jest ono zazwyczaj pokrywane rodem, aby stworzyć twardszą powierzchnię o jaśniejszym połysku.

Włączenie miedzi powoduje miękką różową karnację różowego złota, podczas gdy bardziej niezwykłe kolory, takie jak niebieski i fioletowy, mogą być uzyskane z dodania patyny lub tlenków na powierzchni stopu. Czarne złoto na przykład czerpie swój kolor z tlenku kobaltu.

Karaty

Waga złota mierzona jest w uncjach trojańskich (1 uncja trojańska = 31,1034768 gramów), jednak jego czystość mierzona jest w karatach.

”Karatowość” jest miarą czystości złota stopionego z innymi metalami. 24 karaty to czyste złoto bez innych metali. Niższe karaty zawierają mniej złota; 18 karatowe złoto zawiera 75 procent złota i 25 procent innych metali, często miedzi lub srebra.

Minimalna próba karatowa, aby przedmiot mógł być nazwany złotem, różni się w zależności od kraju. W USA 10 karatów jest prawnie przyjętym minimalnym standardem karatowania złota, 14 karatów jest najbardziej popularne.  We Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Portugalii i Irlandii 9 karatów to najniższa dopuszczalna próba złota. W Danii i Grecji 8 karatów jest minimalnym standardem prawnym.

Próba złota

Próba jest innym sposobem wyrażenia zawartości metalu szlachetnego w złotej biżuterii i reprezentuje czystość w częściach na tysiąc. Kiedy jest ona wybita na biżuterii, zazwyczaj jest podana bez kropki dziesiętnej.

Ta tabela pokazuje kilka przykładów składu różnych karatów złota.

Powyższe kompozycje metali stopowych są typowe dla tych używanych przez przemysł jubilerski do uzyskania pokazanych kombinacji kolorów/karat, ale nie są to jedyne sposoby uzyskania tych kombinacji.

Wymienione tu kompozycje białego złota nie zawierają niklu. Stopy białego złota zawierające nikiel stanowią mały/bardzo mały procent stopów białego złota i zazwyczaj zawierają inne metale bazowe, takie jak miedź i cynk.

W kantorach FlyingAtom.Gold na terenie całej Polski można nabyć diamenty, złote i srebrne monety oraz sztabki.

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] kampanie skierowane do millenialsów, konsumentów Gen-Z i spodziewają się wzrostu sprzedaży biżuterii w nadchodzącym sezonie […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany