Co to jest próba złota?

1 88

Co to jest próba złota?

Złoto jest metalem szlachetnym, ma wartość emocjonalną, kulturową i finansową. Ludzie na całym świecie kupują złoto z różnych powodów, często pod wpływem szeregu krajowych czynników społeczno-kulturowych, lokalnych warunków rynkowych i szerszych czynników makroekonomicznych.

Złoto w postaci biżuterii to element ozdobny, do którego człowiek przywiązywał szczególną wagę od najdawniejszych czasów. Pełnił on różną rolę, m. in. określał zamożność czy klasę społeczną właścicieli.

Czyste złoto jest bardzo miękkie i plastyczne. Gram czystego złota można zamienić w drut o długości kilku metrów, rozciągając ten gram złota. Takie właściwości mogą być przydatne w medycynie czy przemyśle elektronicznym, ale w biżuterii są nieprzydatne w użyciu. Dlatego łączy się go z innymi metalami,  zwykle srebro i pallad, a czasem miedź, dla większej trwałości i twardości. Im wyższa próba złota, tym biżuteria jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Mogą pojawić się zarysowania lub wgniecenia.

Podczas kupowania biżuterii na czy złota na prezent, zwracamy największą uwagę na styl i gust osoby, która ma zostać obdarowana. Wśród informacji o danej biżuterii: kolorze złota, rozmiarze ozdoby, czy konkretnym oznaczeniu kamienia, który ozdabia łańcuszek czy pierścionek znajdujemy także oznaczenie próby złota. Na to oznaczenia zawsze warto zwrócić uwagę.

Co zatem określa próba złota?

Próba złota określa zawartość czystego złota w konkretnym wyrobie jubilerskim bądź w złotej monecie. Wyraża się ją w karatach, a weryfikuje ją urząd probierczy, który bada zawartość złota w stopie metali i określa dla niego cechę probierczą. To ta cecha probiercza definiuje rodzaj metalu szlachetnego oraz jego próbę. 

Próba złota może być określona w systemie metrycznym i jest to ilość czystego metalu w przedmiocie wyrażona w procentach, na przykład próba 585 mówi nam, że w tym stopie jest 58,5% złota (lub 58,5g złota na 100g stopu).
Innym określeniem jest wyrażenie próby w karatach, gdzie 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie (przyjmuje się, że czyste złoto zawiera 24 karaty).

Próby złota

  • 0 – próba 999 zawiera 99,9% czystego złota,
  • 1 – próba 960 zawiera 96,0% czystego złota,
  • 2 – próba 750 zawiera 75,0% czystego złota,
  • 3 – próba 585 zawiera 58,5% czystego złota,
  • 4 – próba 500 zawiera 50,0% czystego złota,
  • 5 – próba 375 zawiera 37,5% czystego złota,
  • 6 – próba 333 zawiera 33,3% czystego złota.

Jak obliczamy próbę złota?

Zawartość złota w danym stopie mierzymy  także w karatach, stosując następujący przelicznik: jeden karat to 1: 24 ilości złota w przedłożonym stopie.

  • złoto 24-karatowe to próba 1000,
  • 23-karatowe – 958,
  • 22-karatowe – 916,
  • 18-karatowe – 750,
  • 14-karatowe – 585,
  • 12-karatowe – 500,
  • 10-karatowe – 417,
  • 9-karatowe – 375,
  • 8-karatowe – 333.

Najbardziej ceniona próba złota i najpopularniejsza

Najcenniejszą próbą złota, zwłaszcza w handlu, jest 999,9, co oznacza, że ​​99,99% czystego złota występuje w danym stopie lub produkcie. Jednak najpopularniejszymi i wciąż wysoko ocenianymi w Polsce jest próba 585.

Kruszec o takich cechach stosuje się do wyrobu  obrączek ślubnych, pierścionków zaręczynowych, naszyjników czy łańcuszków. Ale do wyrobu obrączek ślubnych, oprócz próby 585 używa się także złoto o próbie 750, a nawet 333. Dzięki tak dużej rozpiętości prób złota zakłady jubilerskie umożliwiają dostosowanie tego tak istotnego atrybutu ślubnego do budżetu przyszłych małżonków, nie powodując jednak uszczerbku na urodzie biżuterii. 

W jaki sposób sprawdzić próbę złota

To nie jest zajęcie, zwłaszcza dla laika. Weryfikacji próbek złota dokonuje  specjalny urząd państwowy zwany Urzędem Probierczym. Wyposażenie takiego biura przekracza budżety wielu placówek, dlatego tak trudno jest samodzielnie dokładnie określić próbkę złota. Jednak w celu przybliżenia, czy dany produkt jest złoty, czy wykonany z innych metali, można zastosować niedrogą ciecz testową zwaną cieczą probierczą. Taki płyn testowy jest zwykle oferowany przez każdego jubilera. Jubiler pociera metalowy element o kamień probierczy i upuszcza na ślad potarcia kroplę płynu testowego. Po zabarwieniu wprawne, fachowe  oko jest w stanie dokonać wstępnej oceny, czy produkt jest wykonany ze złota, srebra czy innego metalu oraz doprecyzować próbę złota.

Oczywiście tę samą czynność możemy wykonać samodzielnie, jednak  kontakt z cieczą testową jest dość kłopotliwy, ponieważ jest to mieszanina żrących kwasów. Osoba nieprzeszkolona może narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo w nieumiejętnym posługiwaniu się tym płynem. Dlatego aby ustalić próbę złota, najlepiej skorzystać z usług wykwalifikowanego złotnika.

W jubilerstwie i pobiernictwie następuje ogromny postęp techniczny i tak w ostatnim czasie do badania próby złota wyprodukowano już zaawansowane urządzenia oparte o analizę spektra. Jednak należy wspomnieć, że urządzenia takie są bardzo kosztowne i niewiele firm jubilerskich ma taki sprzęt na wyposażeniu.

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] Próba złota […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany