BMO obniża ceny złota i srebra na 2023 r., poprawia prognozy dotyczące uranu

0 242

BMO obniża ceny złota i srebra na 2023 r., poprawia prognozy dotyczące uranu

Rynek złota ma trudności z przyciągnięciem stałego wzrostu, spadając pod ciężarem rosnących stóp procentowych, co zmusza jeden z kanadyjskich banków do obniżenia swoich prognoz dotyczących złota i srebra.

W najnowszej aktualizacji dotyczącej surowców analitycy z BMO Capital Markets powiedzieli, że obniżają prognozę ceny złota na 2023 r. o 6%, do średniej rocznej około 1649 USD za uncję. Oczekuje się, że ceny będą nadal borykać się z trudnościami do 2024 r., Przy średniej prognozowanej cenie wynoszącej 1615 USD za uncję, co oznacza spadek o 4% w porównaniu z poprzednimi szacunkami.

Długoterminowa cena złota banku pozostaje na niezmienionym poziomie około 1400 dolarów za uncję.

BMO jest jeszcze bardziej niedźwiedzi na srebrze, ponieważ analitycy widzą, że ceny w przyszłym roku wyniosą średnio około 19,9 USD za uncję, co oznacza spadek o 11% w porównaniu z poprzednią prognozą. Oczekuje się, że w 2024 r. ceny srebra wyniosą średnio około 21,4 USD za uncję, co oznacza spadek o 3% w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami. W dłuższej perspektywie ceny srebra utrzymują się na poziomie około 20,00 USD.

Analitycy stwierdzili, że rosnące obawy o recesję będą nadal ciążyć srebru przez najbliższe dwa lata.

„Apetyt na [produkty notowane na giełdzie] zmniejszył się w związku z szerszymi problemami makroekonomicznymi, które zaważyły ​​na popycie przemysłowym i coraz bardziej jastrzębim retoryce banku centralnego, co przyczyniło się do relatywnie słabszych wyników srebra w porównaniu ze złotem” – powiedzieli analitycy.

Jednak w dłuższej perspektywie bank pozostaje optymistą, że popyt przemysłowy i rosnący popyt na energię słoneczną zapewnią długoterminowe wsparcie dla srebra.

„Utrzymujemy, że popyt na srebro w przemyśle skorzysta na rozwoju infrastruktury 5G, rosnących wskaźnikach penetracji pojazdów elektrycznych, utrzymującej się sile w sektorze elektroniki użytkowej, urządzeniach do noszenia w sektorze medycznym i przyspieszeniu wzrostu mocy wytwórczych energii słonecznej. Podnieśliśmy nasz przyrost mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych i spodziewamy się, że popyt przemysłowy na srebro, w tym fotografię, wzrośnie o 154 jednostek (wzrost z 117 w poprzedniej aktualizacji) do 2030 r., w porównaniu do poziomów z 2021 r”. – powiedzieli analitycy.

Chociaż bank obniżył swoją prognozę dotyczącą złota, analitycy stwierdzili, że nie widzą całkowitego upadku w akcji cenowej, a rosnąca niepewność gospodarcza zapewnia pewne wsparcie.

„W najbliższym czasie coraz bardziej restrykcyjna polityka pieniężna będzie prawdopodobnie obciążać złoto, ale pozornie rosnące prawdopodobieństwo problemów gospodarczych powinno pomóc w utrzymaniu cen. Aby uzyskać przekonanie o zwyżce cen materiałów, musimy zobaczyć, jak handlowcy aktywów makro wracają do złota co może być spowodowane obawami o ugruntowanie się inflacji, eskalacją napięć geopolitycznych, wywróceniem dolara z kilkudziesięcioletnich maksimów lub recesją” – powiedzieli analitycy.

Oczekuje się, że nie tylko rynek metali szlachetnych dostrzeże dalsze osłabienie całego kompleksu towarowego.

„Nic dziwnego, że biorąc pod uwagę szerszą niemoc gospodarczą, korekty w dół są ponownie tematem w tej kwartalnej aktualizacji” – powiedzieli analitycy.

„Biorąc pod uwagę większą zmienność rynku i presję przemysłową, ekspozycja na towary powinna być obecnie wysoce selektywna i elastyczna”.

Analitycy surowcowi najbardziej skłaniają się ku cynie, korygując swoje prognozy cenowe w dół o 29%, przy czym oczekuje się, że w przyszłym roku ceny wyniosą średnio 10,21 USD za funt.

Bank jest optymistą co do cen uranu, zwiększając prognozy cenowe do 52 USD za funt w przyszłym roku, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z poprzednią prognozą.

„Jednym z głównych beneficjentów kryzysu energetycznego w tym roku jest uran. Wraz z naciskiem na względną niezależność energetyczną, niskoemisyjną technologię i alternatywy dla rosyjskich paliw kopalnych, energia jądrowa przeżywa pewien renesans” – powiedzieli analitycy.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany