Znaczenie Indii na rynku złota może wpłynąć na globalny porządek gospodarczy

0 36

Indie, jako drugi największy nabywca złota na świecie, mogą odegrać kluczową rolę w globalnym porządku gospodarczym, ze względu na fakt, iż banki centralne nadal kupują metal szlachetny w dużych ilościach, powiedział dyrektor zarządzający State Bank of India.

Złoto było namacalnym aktywem od czasów starożytnych, we wszystkich kulturach i we wszystkich okresach historii. Utrzymywany jako rezerwa przez banki centralne, nie pełni już roli pośrednika w obiegu. Jako drugi co do wielkości konsument złota Indie odpowiadają za jedną czwartą światowego popytu.

Alok Kumar Choudhary, dyrektor zarządzający State Bank of India:

„Widzieliśmy, jak Indie mogą być punktem podparcia w tworzeniu globalnego korytarza gospodarczego”

Na zgromadzeniu C. Rangarajan, były przewodniczący Rady Doradczej ds. Gospodarczych powiedział, że import złota do Indii wyniósł 394 tony w 2000 r. i 774 ton w 2022 r., czyli 135 mln dolarów. W latach 2022–23 import złota odpowiadał za 52,2 % deficytu na rachunku obrotów bieżących. Obecny poziom ceł importowych na złoto jest rozsądny i należy do najniższych wśród towarów.

SC Aggarwal, starszy członek komitetu zarządzającego ASSOCHAM:

„Złoto ma wiele zastosowań, jako ozdoba, jest także symbolem statusu i inwestycją. Indie potrzebują co roku około 800 ton złota, co wiąże się z koniecznością importu, co zwiększa nasz deficyt handlowy”

Chociaż standard złota może już nie obowiązywać, kilka banków, w tym RBI, nadal utrzymuje rezerwy złota jako podstawowy składnik swoich ogólnych rezerw.

Suvanker Sen, współprzewodniczący Krajowej Rady Rynków Towarowych ASSOCHAM:

„Zachowanie konsumentów na przestrzeni lat w Indiach dowiodło, że ufamy złotu. Różne inicjatywy podejmowane przez wszystkie zainteresowane strony przyniosły wiele, ale można zrobić o wiele więcej. Rozwój kraju jest ściśle powiązany ze wzrostem popularności złota jako aktywa. 25 000 ton złota, które jest osadzone w naszej gospodarce, jest jednym z głównych czynników napędzających”.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany