Tylko 21% gruntów wydobywczych w Kolumbii posiada zezwolenia

0 42

Jak wynika z raportu przedstawionego przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w 2022 r. jedynie 21% gruntów wykorzystywanych do wydobycia złota w Kolumbii było legalnie użytkowanych.

Według UNODC w ubiegłym roku w Kolumbii do wydobycia złota wykorzystano 94 733 hektary, to o prawie 4% mniej niż 98 567 hektarów zarejestrowanych w 2021 roku.

Powierzchnia gruntów wykorzystywanych do nielegalnego wydobycia złota wzrosła do 69 123 hektarów w 2022 r., co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

To nielegalne wydobycie miało miejsce głównie w prowincjach Choco, Antioquia i Nariño, podała UNODC.
Około 40% gruntów wykorzystywanych do nielegalnego wydobycia znajdowało się w Choco, jednej z najbiedniejszych prowincji Kolumbii.

UNODC zauważyło również, że nielegalne wydobycie złota często zbiega się z uprawą koki, podstawowego składnika kokainy. Spośród 10 gmin z największymi działkami wykorzystywanymi do nielegalnego wydobycia złota, osiem było znaczącymi producentami koki.

Think tank Indepaz, który monitoruje przemoc w Kolumbii, zarejestrował znaczną aktywność nielegalnych grup zbrojnych we wszystkich tych gminach.

Biuro Kontrolera Generalnego stwierdziło w marcu, że około 85% kolumbijskiego eksportu złota zostało wydobyte nielegalnie. Rządowe próby zwalczania nielegalnego wydobycia w Antioquii doprowadziły do gwałtownych protestów w północno-wschodniej części tego stanu na początku tego roku.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany