Złoto trawi mieszane przesłanie prezesa Fed Powella dotyczące deflacji i kolejnych podwyżek stóp procentowych

0 269

Złoto trawi mieszane przesłanie prezesa Fed Powella dotyczące deflacji i kolejnych podwyżek stóp procentowych

Rynek złota był niestabilny po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powtórzył, że rozpoczął się „proces deflacji”, ale podkreślił, że obniżenie inflacji do 2% zajmie „znaczący okres czasu”.

Powell rozmawiał we wtorek z Davidem Rubensteinem, przewodniczącym Klubu Ekonomicznego w Waszyngtonie.

Rynki chciały usłyszeć, co Powell ma do powiedzenia na temat ogromnego wzrostu liczby miejsc pracy, jaki gospodarka USA odnotowała w styczniu.

„Powiedziałbym, że nie spodziewaliśmy się, że rynek pracy będzie tak silny. To pokazuje, dlaczego uważamy, że będzie to proces obniżania inflacji, który zajmie dużo czasu” – skomentował Powell. Dodał też, że dobrze, że inflacja zaczyna spadać nie kosztem silnego rynku pracy.

Przeczytaj także : Produkcja złota w Chinach wzrosła o 13% w 2022 roku

Powell podkreślił, że sprowadzenie inflacji do celu Fed na poziomie 2% będzie „wyboistą” przejażdżką, a stopy procentowe będą musiały pozostać na restrykcyjnym terytorium przez jakiś czas.

Wiele z tego, co wydarzy się w tym roku, zależy od napływających danych. A jeśli inflacja zaskoczy pozytywnie, Fed podniesie stopy procentowe bardziej niż obecnie spodziewają się rynki, zaznaczył.

„Przewidujemy, że bieżące podwyżki stóp procentowych będą odpowiednie” – powiedział Powell.
„Spodziewamy się znacznego postępu w zakresie obniżania inflacji w tym roku. Naszym zadaniem jest go osiągnąć. Ale w rzeczywistości jesteśmy zależni od danych. Jeśli nadal będziemy otrzymywać wyższe raporty o inflacji, być może będziemy musieli dalej podwyższać stopy”.

Mocny styczniowy raport o zatrudnieniu podkreśla, że oczekiwania, że droga do 2% inflacji będzie szybka i bezbolesna, są błędne.

„To nie jest sytuacja bazowa. Będziemy musieli dokonać więcej podwyżek stóp procentowych” – dodał Powell.
„Gdyby dane nadal były silniejsze niż się spodziewamy i doszliśmy do wniosku, że musimy mocniej podwyższyć stopy, zrobimy to”.

Powell przyznał, że czasami widzi dane makro na noc przed oficjalną publikacją.

„Czasami dane publikowane są na przykład podczas spotkania FOMC” – wyjaśnił.

Prognozując oczekiwany spadek inflacji, prezes Fed zaznaczył, że w tym roku nastąpią „znaczące” spadki, ale spadek presji cenowej do 2% nastąpi dopiero w przyszłym roku.

Powell doszedł do wniosku, że jest to największe wyzwanie 2023 r., ponieważ deflacja w sektorze usług jeszcze się nie rozpoczęła, a to zajmie trochę czasu.

W debacie na temat limitu zadłużenia w USA Powell wykluczył pomysł monety o wartości biliona dolarów i powiedział, że jest tylko jeden sposób rozwiązania problemu:

„Kongres sam musi zadbać o podnoszenie pułapu zadłużenia w odpowiednim czasie. Tak musi się stać. Jeśli tak się nie stanie” to, nikt nie może myśleć, że Fed uchroni amerykańską gospodarkę”.

Początkowo ceny złota gwałtownie wzrosły, a kwietniowe kontrakty futures na złoto Comex wzrosły do dziennego maksimum 1 897,20 USD. Jednak gdy tylko Powell omówił ryzyko dalszych podwyżek stóp procentowych, złoto spadło i ostatnio było notowane po cenie 1882,20 USD, co oznacza wzrost o 0,14% w ciągu dnia.

Może Cię zainteresuje :

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany