Czynniki przemawiające po stronie srebra

2 319

Srebro może okazać się wiodącym metalem szlachetnym w 2023 roku. W tym artykule omówimy kilka czynników wskazujących na aktualną przewagę srebra nad złotem i wyjaśnimy dlaczego warto być w jego posiadaniu w swoim portfelu.

Najlepszy metal szlachetny do zabezpieczenia przed inflacją
W okresach wysoko inflacyjnych wybieramy metale, by zabezpieczyć się przed utratą wartości waluty. Obserwujemy, że w momentach wysokiej inflacji złoto przynosiło średnioroczne zyski na poziomie 15%, co ciekawe, w przypadku srebra było to 18%. Mamy zatem przewagę srebra, dlatego warto uwzględnić je w swoim portfelu.

Elastyczność zakupu/sprzedaży
Ze względu na sporą różnicę w cenie pomiędzy złotem a srebrem, w przypadku srebra w łatwy sposób można rozłożyć dużą sumę pieniędzy na wiele produktów. Porównać można na przykładzie sztabek 250g, w momencie pisania tego artykułu sztabka srebra to koszt około 1 600zł, a sztabka złota o tej samej wadze kosztuje ok 68 900zł. Jak widać różnica jest spora i zapewnienie o wiele wyższej elastyczności w przypadku srebra mamy również w momencie ewentualnej odsprzedaży.

Stosunek złota do srebra
Wskaźnik mierzący ile uncji srebra potrzeba, aby równać się uncji złota (GSR) wskazuje czy srebro jest przewartościowane czy niedowartościowane. Im niższy jest GSR, tym droższe jest srebro w stosunku do złota, zaś wyższy GSR wskazuje na niedowartościowanie srebra w stosunku do złota. Rok 2022 zakończył się ze wskaźnikiem GSR na poziomie 76, co wskazuje, że srebro pozostaje aktualnie wyjątkowo niedowartościowane.

Lepsze wyniki w historycznych hossach na rynkach metali szlachetnych
Srebro, w porównaniu do złota, wykazuje tendencję do osiągania pokaźniejszych wyników na rynkach metali szlachetnych. Podczas gdy ceny złota w momentach wzrostów na rynkach metali rosły ponad dwukrotnie, cena srebra wzrastała średnio o prawie 500%. Obrazuje to załączony wykres.

Już w ubiegłym roku zauważalna była większa skłonność ludzi do srebra, wówczas też opublikowaliśmy artykuł, w którym podaliśmy Pięć powodów dla których ludzie mogą wybrać srebro zamiast złota w 2022 roku jednak różnią się one od tych w dzisiejszym artykule.

Reklama 742,6×120
2 komentarzy
  1. […] Czynniki przemawiające po stronie srebra […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany