Złoto i manipulacja

0 104

Złoto i manipulacja: The Ultimate Gold Panel z Frankiem Giustram i Rickiem Rule

Niezależnie od tego, czy jest to celowe, czy nie, zdolność rządu USA i Rezerwy Federalnej do manipulowania cenami złota za pomocą stóp procentowych i silnego dolara amerykańskiego może się skończyć, według dwóch tytanów z sektora metali szlachetnych.

Frank Giustra, dyrektor generalny Fiore Group, założyciel Lionsgate Entertainment i specjalny doradca zarządu Aris Gold, oraz Rick Rule, były dyrektor generalny Sprott i obecny prezes Rule Investment Media, zgodzili się, że złoto pozostaje ważnym magazynem wartości a dominacja dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej nadal jest kwestionowana.

W ostatniej dyskusji panelowej Kitco News na żywo Giustra i Rule poruszyli kontrowersyjną kwestię manipulacji na rynku złota. Giustra powiedział, że od lat 70. w Stanach Zjednoczonych podejmowano wspólne wysiłki, aby utrzymać ceny złota w ryzach, aby dolar amerykański był światową walutą rezerwową.

„System amerykański opiera się na grze papierowych aktywów; aby to zrobić, potrzebujesz drogiego dolara amerykańskiego. Złoto w tym przeszkadza” – powiedział.


„Gdyby dolar amerykański stracił status najwyższej rezerwy, byłaby to katastrofa. Słaby dolar amerykański jest zagrożeniem egzystencjalnym”.

Rule powiedział, że widzi słabą cenę złota jako konsekwencję polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej, która nadal wspiera dolara amerykańskiego. Dodał jednak, że nie widzi globalnego spisku aktywnie działającego w celu stłumienia rynku złota.

Jednak Rule powiedział również, że obecne środowisko siły dolara amerykańskiego, napędzane przez rosnące stopy procentowe, które z kolei obciąża złoto, może się skończyć. Rezerwie Federalnej brakuje miejsca na podniesienie stóp procentowych, ponieważ naród ma do czynienia z ogromnym długiem.

„Zdolność rządu do manipulowania dolarem amerykańskim za pomocą stóp procentowych dobiega końca” – powiedział.

„Nie będą w stanie stłumić złota poprzez znacznie wyższe stopy procentowe”.

Giustra powiedział również, że podejrzewa, iż obecny agresywny cykl zacieśniania polityki przez Rezerwę Federalną wkrótce się zakończy.

„Nie mogą dalej podnosić stóp procentowych bez implozji systemu” – powiedział.

Ale to nie dotyczy tylko rynku złota. Rule i Giustra zgodzili się, że dominacja USA na światowych rynkach finansowych zaczyna słabnąć.

„Międzynarodowa reszta świata już zaczyna zabierać miejsce USA. To już jest w grze” – powiedział Giustra.

„Kraje nie mają innego wyjścia, jak tylko zmniejszyć swoją ekspozycję na dolara amerykańskiego, ponieważ został on uzbrojony” – dodał Rule.

Obaj analitycy zauważyli, że narody zaczynają postrzegać złoto jako cenną alternatywę dla dolara amerykańskiego. W zeszłym tygodniu Światowa Rada Złota poinformowała, że ​​banki centralne kupiły w trzecim kwartale prawie 400 ton złota, co stanowi największą kwartalną akumulację sięgającą lat sześćdziesiątych.

Giustra zauważył, że banki centralne były nabywcami złota netto od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

„Dlaczego banki centralne miałyby gromadzić zapasy złota przez ostatnie 12 lat bez jakiegoś powodu?” powiedział.

Zarówno Giustra, jak i Rule powiedzieli, że w obecnym środowisku rosnącej niepewności gospodarczej nadszedł czas, aby posiadać trochę złota jako polisę ubezpieczeniową.

„Posiadanie złota pomaga mi spać w nocy” — powiedział Rule.

Jeśli chodzi o kierunek, w jakim zmierza cena złota, zarówno Rule, jak i Giustra powiedzieli, że niekoniecznie chcą widzieć wyższe ceny, ponieważ nakreśliłoby to ponury obraz kondycji światowej gospodarki.

„Konsekwencje wzrostu wartości złota do 15 000 dolarów byłyby dramatyczne dla gospodarki” – powiedział Rule.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany