Czy można zamienić starą elektronikę w złoto?

0 324

E-mining jest popularnym tematem od dłuższego czasu, ponieważ dotyczy zarówno ochrony środowiska jak i finansów osobistych.

Co to jest E-Mining? E-mining to proces przekształcania starej elektroniki w gotówkę. Elektronika to między innymi komputery, laptopy, tablety i telefony, aparaty cyfrowe, odtwarzacze Blu-ray i telewizory.

Niewątpliwie pytanie, jakie się nasuwa to ile złota jest w komputerze?

Według najbardziej poinformowanych źródeł, komputer stacjonarny zawiera około 0,2 grama złota, wartego około 11 dolarów.

Każdy laptop ma 0,006 grama złota; aby zebrać kilogram czystego złota, potrzebne jest siedem tysięcy takich urządzeń.

Ile złota jest w telefonie komórkowym? Cóż, według ekspertów z branży, w telefonie komórkowym można znaleźć około 0,034 grama, co przy obecnych cenach jest warte 1,80 dolara.

Więc gdzie w komputerze można znaleźć złoto?

Procesory: Każdy procesor ma setki pozłacanych pinów, które układają się na krawędziach płyty. Jest to jeden z głównych sposobów, w jaki E-prospektor może znaleźć złoto w komputerach.

Pamięć RAM zawiera wiele pozłacanych pinów, a na wierzchu pamięci RAM leży cienka warstwa pozłacanego materiału.

Płyty główne: Na płycie głównej większości komputerów znajdują się pozłacane piny, które trzymają zasilacz i inny sprzęt. Tak jak procesory mają pozłacane krawędzie, tak i komponenty płyty głównej mają złoto.

Kto może pozyskać złoto z urządzeń elektronicznych?

Oczywiście są domowe sposoby odzyskiwania złota z komponentów elektronicznych np. za pomocą aqua regia – dosłownie „wody królewskiej”. Jednak z kilkoma starymi komputerami, laptopami i telefonami komórkowymi, które mamy schowane w swoim domowym biurze, piwnicy lub garażu, jest mało prawdopodobne, że pozyskanych metali szlachetnych będzie wystarczająco dużo, aby pokryć koszty rozłożenia ich na podstawowe składniki. Można oczywiście zwiększyć skalę, kupując używane urządzenia na allegro lub na wyprzedażach.


Przechodząc z laboratorium kuchennego do szerokiego świata handlu e-mining jest gorącym tematem w branży jubilerskiej. Producenci biżuterii coraz częściej przyjmują metodę e-miningu, wykorzystując metale odzyskane z telefonów komórkowych, laptopów i konsol do gier, jako alternatywę dla wydobycia złota lub innych metali szlachetnych.

Największy producent biżuterii na świecie Pandora już zagospodarowuje złoto i srebro z recyklingu. Do 2025 roku całość złota i srebra wykorzystywane przez firmę będzie pochodzić z recyclingu. Już w ubiegłym roku aż 71 proc. złota i srebra, które użyła marka, pochodziło z e-miningu.

 Royal Mint, brytyjska mennica należąca do rządu, od lat przygląda się tej kwestii. Pod koniec 2021 roku ogłosiła partnerstwo z firmą Excir, której celem jest odzyskanie metali z odpadów elektronicznych. Royal Mint ciężko pracuje nad recyklingiem starych technologii i nawiązała partnerstwo ze start-upową firmą Excir, aby pomóc ludziom znaleźć cenne metale z odpadów.

Niektóre kawałki szlachetnego metalu, które odzyskają mennicy, zostaną wykorzystane w kolekcji biżuterii, którą firma produkująca monety historyczne i pamiątki uruchomiła w maju.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany