Inwestorzy porównują zyski: Złoto vs Bitcoin

0 149

Mniej więcej o tej porze w zeszłym roku pojawiło się porównanie bitcoina i złota, przy czym zwroty z tego pierwszego przez kilka kolejnych lat biły te z żółtego metalu. Jednak w tym roku, zyski ze złota pobiły bitcoina, według danych Augmont goldtech pvt ltd.

Niektórzy eksperci uważają, że oba aktywa są nośnikiem wartości. Amanjot Malhotra, dyrektor krajowy, Bitay (globalna firma fintech koncentrująca się na aktywach kryptowalutowych, blockchain, sztucznej inteligencji, IoT itp.) powiedział, że jednym z najczęstszych powodów zakupu zarówno złota, jak i bitcoina jest to, że są one przechowywaniem wartości podczas niepewności gospodarczej.


Złoto vs Bitcoin: Ogólne zyski

Podczas gdy bitcoin skoczył prawie 1300 procent w latach 2017-18, złoto odnotowało zwroty w wysokości około 6,3-7,3 procent. Również w latach 2019-20, 2020-21 i 2021-22 bitcoin zyskał znacznie więcej niż złoto (patrz tabela). Jednak w skali bieżącego roku bitcoin spadł o prawie 57 procent wobec ponad 4-procentowego pozytywnego zwrotu złota.

Popyt na złoto był bardzo duży w tegorocznym hinduskim sezonie świątecznym. India Bullion and Jewellers Association (IBJA) szacuje, że około 39 ton złota, zostało sprzedane podczas festiwalu Dhanteras i Diwali.

Tabela przedstawiająca zwrot złota i BTC na przestrzeni różnych lat. Źródła: Crebaco Gold i Augmont goldtech

Co mówią eksperci

W przeciwieństwie do branży złota, na rynku kryptowalut brakuje stabilności. „To (złoto) było z nami od wieków; jest wśród najbardziej płynnych form aktywów i inwestycji i zawsze dawało pozytywne zwroty w długich okresach” – mówi Aditya Modak, współzałożyciel Gargi by PN Gadgil & Sons, grupy jubilerskiej.

Aktywa cyfrowe niosą ze sobą wysokie ryzyko ze względu na zmienność, mówią eksperci. „Inwestorzy widzieli już, jak to (bitcoin) niebywale rośnie i spada do rekordowo niskich poziomów w krótkim czasie. Więc, patrząc na to, konserwatywni inwestorzy skłaniają się ku tradycyjnym aktywom o niskim ryzyku” – mówi Nidhi Manchanda, certyfikowany planista finansowy i szef szkoleń, badań i rozwoju w Fintoo.

Ale zwolennicy bitcoina uważają, że jego podstawy są pozytywne, chociaż są oderwane od jego obecnej ceny. Patrząc na kilka wskaźników, takich jak współczynnik hashowania sieci bitcoin, adopcja bitcoina i przyjęcie Lightning Network, jasne jest, że większość fundamentów bitcoina jest na trajektorii wzrostowej” – mówi Mohammed Roshan, dyrektor generalny i współzałożyciel GoSats, aplikacji z nagrodami bitcoin.

Uważają również, że kryptowalutowa zima jest krótkotrwała. „Nie spodziewam się, że cena pozostanie deflacyjna w dłuższej perspektywie. Nie wolno nam również zapominać, że w porównaniu z innymi aktywami rynek bitcoinów powstaje i jest obecnie dotknięty trudnościami makroekonomicznymi” – mówi Roshan.

Bitcoin nigdy nie potrzebował więcej niż trzy do czterech lat, aby jego cena odzyskała swoją wartość. To sugeruje, że w dłuższej perspektywie BTC może być magazynem wartości

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany