Do funta brytyjskiego cena złota rośnie

0 122

Cena złota nadal rośnie w stosunku do funta brytyjskiego, ponieważ prezes Banku Anglii powiedział, że zagrożenie inflacyjne nigdy nie było wyższe niż obecnie

Spotowe ceny złota nadal rosną w stosunku do funta brytyjskiego, ponieważ gubernator Banku Anglii Andrew Bailey ostrzegł konsumentów, że bank centralny będzie nadal podnosić stopy procentowe, aby obniżyć inflację, nawet gdy gospodarka nadal się ochładza.

Komentarze Baileya pojawiły się podczas konferencji prasowej po tym, jak Bank Anglii podniósł stopę procentową banku o 75 punktów bazowych do 3%. Była to największa podwyżka stóp ze strony Banku Anglii od 1989 roku i nastąpiła, gdy inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat.

Chociaż Bank Anglii zdaje sobie sprawę, że brytyjscy konsumenci zmagają się z rosnącymi kosztami żywności i energii oraz rosnącymi oprocentowaniem kredytów hipotecznych i pożyczek, Bailey powiedział, że aby gospodarka mogła prawidłowo funkcjonować, inflacja musi zostać opanowana i obniżona.

„Rozumiemy trudności, w jakich się znajdujemy” – powiedział Bailey.

„Ale jeśli teraz nie podejmiemy działań w celu obniżenia inflacji, sytuacja się pogorszy” – powiedział.

Ceny złota w stosunku do funta brytyjskiego zbliżają się do sesyjnych maksimów po komentarzach Baileya. Cena złota spot ostatnio kosztowała 1450 GBP za uncję, co oznaczało wzrost o 1% w ciągu dnia.

Ponure perspektywy banku centralnego dotyczące inflacji pojawiają się, gdy gospodarka brytyjska nadal spowalnia. W komunikacie dotyczącym polityki pieniężnej bank centralny ostrzegł, że gospodarka może zobaczyć dwuletnią recesję, ponieważ stopy procentowe pozostaną na wysokim poziomie.

Zgodnie z prognozami gospodarczymi Bank Anglii przewiduje kurczenie się gospodarki o 1,5% w 2023 r. i dalszy 1% spadek PKB w 2024 r.

Chociaż oczekuje się, że gospodarka skurczy się w ciągu najbliższych dwóch lat, Bank Anglii stwierdził, że głównym problemem pozostaje inflacja. Bank centralny przewiduje, że inflacja osiągnie szczyt w czwartym kwartale na poziomie 11%.

Bailey powiedział, że ryzyko wzrostu inflacji jest największe w historii Komitetu Polityki Pieniężnej.

Jeśli chodzi o to, jak wysokie mogą być stopy procentowe, Bailey powiedział, że bank centralny spodziewa się, że stopa końcowa będzie nieco niższa niż ostatnie prognozy rynkowe na poziomie 5,25%.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany