Dhanteras – festiwal bogactwa i dobrobytu

2 162

Dhanteras to popularne hinduistyczne święto, które wyznacza początek obchodów Diwali, zwykle występuje dwa dni przed Diwali. Jest to festiwal bogactwa i dobrobytu. Hindusi obchodzą ten festiwal z wielkim entuzjazmem i zapałem.

W tym roku Dhanteras obchodzone było 22 października. Mieszkańcy Indii celebrują to święto m.in. kupując złote naczynia, złotą biżuterię i metale szlachetne z tej okazji.

Historia Dhanteras sięga czasów starożytnych, kiedy to urodził się syn króla Himy. Po narodzinach dziecka Hima, astrologowie przepowiedzieli, że jego syn umrze w wieku 16 lat od ukąszenia węża. Król ułożył plan, aby uniknąć śmierci syna i ożenił go z dziewczyną, która mogła uratować mu życie. W przepowiedzianym dniu śmierci syna Hima, dziewczyna wystawiła przed drzwi całą swoją biżuterię i ozdoby wraz z dużą ilością lamp. Młoda panna młoda nie poprzestała na tym. Nie pozwalała zasnąć mężowi, opowiadając mu bajki, a nawet śpiewała piosenki, aby nie zasnął.

Bóg śmierci odwiedził parę w postaci węża, ale nie udało mu się dotrzeć do syna Himy, ponieważ wąż rozproszył się z powodu złotych ozdób i srebrnych monet trzymanych przed drzwiami. Gad wślizgnął się na wierzch błyszczących rzeczy i zaczął słuchać opowieści opowiadanych przez dziewczynę. Po wysłuchaniu śpiewu panny młodej i jej opowieści przez całą noc, wąż odszedł, a syn Hima zdołał pokonać przepowiednię o swojej śmierci. W ten sposób powstała legenda o Dhanteras.

Od tego czasu przy drzwiach domu rozpościera się światło lamp, aby odpędzić zło. Wierzy się, że dzięki temu zło i złe siły zostają zniszczone.

Według mitologii wierzy się, że złoto i srebro chronią przed złymi omenami i wszystkim, co negatywne, dlatego też uważa się, że zakup tych metali szlachetnych, zwłaszcza w Dhanteras, jest niezwykle pomyślny.

W tym roku, nawet nieco wysokie ceny złota nie odstraszyły konsumentów od zakupów w Dhanteras, który został rozłożony na sobotę i niedzielę. Według World Gold Council Regional CEO, Indie, Somasundaram PR, sprzedaż biżuterii i metali szlachetnych na Dhanteras już wskazała wzrost o 15-25 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Świętowanie ponownie rozpaliło silne nastroje konsumentów na rzecz złota.

Choć trudno jest oszacować popyt w konkretnym dniu, z relacji branżowych wynika, że Navratri, po którym nastąpił Dhanteras, zwiastował okres wysokiego popytu i powinno to znaleźć odzwierciedlenie w danych dotyczących parametrów sprzedaży cennego kruszcu w ciągu najbliższych kilku tygodni” – dodał Somasundaram.

Reklama 742,6×120
2 komentarzy
  1. […] firma była świadkiem wielu wstępnych rezerwacji biżuterii do ostatecznego zakupu w dniu Dhanteras (pierwszy dzień obchodów święta […]

  2. […] Association (IBJA) szacuje, że około 39 ton złota, zostało sprzedane podczas festiwalu Dhanteras i […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany