Rośnie popyt detaliczny na złoto w Rosji

0 55

Rosyjskie banki borykają się z niedoborami sztabek złota -lokalny popyt rośnie

Ponieważ rosyjscy inwestorzy ruszyli w tym roku po złoto, lokalne banki borykają się z niedoborem mniejszych sztabek złota o pojemności uncji trojańskiej.

Do ustalenia wartości metali szlachetnych stosowano uncję trojańską zwaną także Troy uncją. Uncja trojańska to 31,1035 gramów.

Uncja ta pochodzi z  francuskiego miasta Troyes, w którym powstał system miar Troy. System ten był podstawą średniowiecznego brytyjskiego systemu monetarnego wprowadzonego przez Henryka II. W 1828 roku system Troy zastał przyjęty przez Mennicę Stanów Zjednoczonych do usystematyzowania wartości tamtejszych monet.

Do dnia dzisiejszego wartość metali szlachetnych wyznacza się w oparciu o uncję trojańską. Jednym z głównych powodów takiego postanowienia jest używanie przez London Bullion Market Association (LBMA) wciąż tych samych wag. Może się to wydawać przestarzałe, jednak ze względu na rygorystyczne standardy LBMA nie jest w stanie przystosować swoich wag do skali elektronicznej. Kilka lat temu podjęto decyzję o pozostaniu przy tradycyjnej uncji trojańskiej.

Wzrost popytu nastąpił po tym, jak Rosja zniosła w marcu 20% podatek od wartości dodanej od zakupu metali, a następnie zniosła 13% podatek dochodowy od sprzedaży złota w latach 2022-2023. Ten ruch miał na celu zachęcenie do dywersyfikacji na metale szlachetne zamiast walut obcych, takich jak dolar amerykański i euro.

Główny problem związany z obecnym niedoborem polega na tym, że rosyjskie rafinerie są przyzwyczajone do dostarczania bankom dużych sztabek do zakupów hurtowych, ponieważ był to główny cel inwestycji w przeszłości, poinformował Wiedomosti. Rafinerie już pracują nad przeniesieniem produkcji do mniejszych sztabek bitych, ale nie jest to szybkie przejście i zajmie trochę czasu.

Przed gwałtownym wzrostem popytu ze strony miejscowej ludności rosyjski bank centralny kupował głównie złoto z przeznaczeniem na eksport za granicę. Dlatego głównym celem rafinerii była produkcja dużych prętów.

Co więcej, rafineriom taniej było wyprodukować 12-kilogramowe sztabki w porównaniu z mniejszymi, które są popularne wśród inwestorów indywidualnych, powiedział dyrektor departamentu kapitału prywatnego w Promsvyazbank Jewgienij Safonow. Najbardziej poszukiwane sztabki złota u inwestorów indywidualnych to sztabki o wadze do 1 kg.

Problem ograniczonych mocy produkcyjnych jest obecnie rozwiązywany – powiedział dyrektor wykonawczy ds. operacji metali szlachetnych w rosyjskim banku komercyjnym Uralsib, Andriej Wasiliew.

Aby sprostać zapotrzebowaniu, rafinerie muszą stworzyć odpowiednią infrastrukturę – powiedział także przedstawiciel Moskiewskiego Banku Kredytowego.

Bank VTB poinformował, że od marca sprzedał klientom detalicznym 21 ton sztabek złota.

Rosjanie przyjęli również nieprzydzielone rachunki metalowe jako ochronę przed ryzykiem i inflacją. Największy pożyczkodawca w kraju Sbierbank sprzedał 100 ton metali szlachetnych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku po tym, jak klienci otworzyli 300 000 nowych nieprzydzielonych kont metalowych.

Nieprzydzielone rachunki z metali szlachetnych oznaczają, że bank pozostaje właścicielem zakupionego kruszcu szlachetnego, a rachunki klientów są tylko zasilane. Sberbank opracował opcję nieprzydzielonych kont z metali szlachetnych, aby przyspieszyć proces otwierania konta i sprzedaży metali szlachetnych.

Według banku blisko siedem ton to złoto, 89 ton srebro, a po jednej tonie platyna i pallad. Na złoto Rosjanie wydali w Sbierbanku około 550 milionów dolarów.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany