Spoofing na rynku złota – Daniel Shak znowu na cenzurowanym

0 89

CFTC obciąża gracza World Series of Poker o manipulację rynkami złota i srebra

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) oskarżyła handlarza metali z Nevady, który ma lukratywny pokerowy występ o fałszowanie rynków kontraktów terminowych na złoto i srebro za pomocą tzw. spoofingu.

CFTC powiedziała, że Daniel Shak, który kieruje małym funduszem hedgingowym SHK Management LLC, złożył duże zlecenia na kontrakty terminowe na złoto i srebro, które zamierzał anulować przed realizacją, jednocześnie składając zlecenia po przeciwnej stronie rynku kontraktów terminowych na złoto lub srebro. I działo się to setki razy.

Spoofing to taktyka polegająca na manipulowaniu rynkami złota i srebra poprzez składanie ofert i anulowanie ich przed wykonaniem. CFTC twierdzi, że od lutego 2015 r. do marca 2018 r. Shak wielokrotnie angażował się w tego rodzaju działalność.

„Składając fałszywe zlecenia, Shak celowo lub lekkomyślnie wysyłał fałszywe sygnały o zwiększonej podaży lub popycie, które miały na celu nakłonienie uczestników rynku do wykonania przeciwko zleceniom po przeciwnej stronie rynku, które faktycznie chciał wypełnić” – przekazała CFTC w komunikacie prasowym.

„Sfałszowane zlecenia Shaka pozwoliły mu korzystniej realizować inne zlecenia wystawione po przeciwnej stronie rynku wcześniej, po lepszej cenie i/lub w większych ilościach”.

CFTC domaga się kar pieniężnych, zakazu wypłat, zakazu handlu i stałego nakazu przeciwko przyszłym naruszeniom federalnych przepisów dotyczących towarów.

„Te zarzuty po raz kolejny pokazują, że CFTC będzie energicznie ścigać w najszerszym zakresie prawa, niewłaściwe postępowanie, które może podważyć integralność naszych rynków” – powiedziała dyrektor CFTC Acting Division of Enforcement, Gretchen Lowe.

To nie jest też pierwsze starcie Shaka z CFTC. Następuje po tym jak w marcu 2015, zakazano mu handlowania w ostatniej minucie rynków kontraktów terminowych na złoto.

Shak jest również dość dobrze znany na światowym rynku pokerowym. Brał udział w 150 dużych turniejach pokerowych i wygrał ponad 11,7 miliona dolarów w ciągu prawie 20 lat.

Dziesięć lat temu Wall Street Journal poinformował również, że Shak postawił duży zakład na złoto, co nie powiodło się i zmusiło go do likwidacji pozycji i zwrotu pieniędzy klientom. W momencie publikacji raportu fundusz hedgingowy Shaka posiadał kontrakty o wartości ponad 850 milionów dolarów, co stanowiło ponad 10% głównego rynku kontraktów terminowych w USA.

Spoofing był obecny na głównych nagłówkach w ciągu ostatnich kilku tygodni, gdy rynki analizują trwającą głośną sprawę z udziałem kilku handlowców JPMorgan Chase.

Po trzytygodniowym procesie ława przysięgłych przez szósty pełny dzień obraduje nad najważniejszą w historii sprawą sądową mającą wpływ na rynek metali szlachetnych.

Szef działu metali szlachetnych JPMorgan Chase Michael Nowak, handlarz złotem Gregg Smith i dyrektor wykonawczy specjalizujący się w sprzedaży funduszy hedgingowych Jeffrey Ruffo zostali oskarżeni o manipulowanie i manipulowanie cenami złota i srebra przez osiem lat w latach 2008-2016.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany