Zbliża się raport o inflacji – ryzyko dla ceny złota

0 130

Ryzyko znacznego odwrócenia cen złota – zbliża się raport o inflacji, mówi TD Securities

Pozytywny raport o zatrudnieniu pokazał, że gospodarka USA wciąż się rozwija pomimo dwóch kolejnych negatywnych kwartalnych publikacji PKB. A w przypadku złota oznacza to, według TD Securities, że wzrost cen może być zagrożony.

W reakcji na utworzenie 528 000 miejsc pracy przez amerykańską gospodarkę w lipcu złoto straciło w piątek 1%. Lipcowy raport ponad dwukrotnie zwiększył oczekiwania ekonomistów dotyczące dodatkowych 250 000 miejsc pracy. W poniedziałek złoto zaczęło się ożywiać, a grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex wzrosły do ​​1793,00 USD, co oznacza wzrost o 0,70% w ciągu dnia.

Piątkowa wyprzedaż była spowodowana zmianą nastrojów, że rynki przedwcześnie wyceniły zwrot Rezerwy Federalnej z powodu agresywnego cyklu zacieśniania, powiedział szef strategii surowcowej TD Securities Bart Melek.

„Wzrost zatrudnienia o 528 tys., spadek bezrobocia do zaledwie 3,5% i ponadprzeciętny wzrost zarobków o 5,2% w ujęciu rocznym sugerują, że gospodarka USA rozwija się pomimo dwóch kolejnych negatywnych wyników kwartalnych PKB”, powiedział w piątek Melek.

„To, wraz z solidnością sektora usług i biorąc pod uwagę, że amerykański konsument ma większe niż normalnie zasoby gotówki na rachunkach bieżących i funduszach rynku pieniężnego, które wynoszą około trzech bilionów dolarów, wszystko to sugeruje, że w systemie istnieje wiele presji inflacyjnych ”.

W tym tygodniu uwaga skupi się na lipcowym raporcie o inflacji z USA, gdzie ekonomiści prognozują roczne tempo inflacji na poziomie 8,7% po wzroście do 9,1% w czerwcu.

Według Melka inflacja nadal będzie wysoka, a wskaźnikiem do obserwacji będzie wskaźnik inflacji bazowej, która nie obejmuje sektorów żywnościowego i energetycznego. „Czułość bazowa CPI może nadal rosnąć, nawet jeśli niższe ceny energii obniżą główny poziom” – powiedział.

„Dane o CPI w USA z lipca w przyszłym tygodniu, szczególnie rdzeń, będą tymi, które będą obserwować, ponieważ wszelkie ślady uporczywej presji inflacyjnej w systemie powinny pomóc obalić argument dotyczący wczesnego obrotu”.

Konsensus ekonomistów przewiduje, że roczna inflacja bazowa przyspieszy do 6,1% po osiągnięciu w czerwcu 5,9%.

W przypadku złota może to oznaczać znaczące odwrócenie ruchu, który spowodował, że ceny wzrosły z poziomu poniżej 1700 USD do prawie 1800 USD, zauważył Melek, powołując się na zmniejszoną ekspozycję na metal szlachetny.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedawny wzrost cen, który podniósł ceny z lipcowego minimum 1681 USD/oz do wysokiego blisko 1795 USD/oz, zostanie w dużej mierze odwrócony, ponieważ zarządzający pieniędzmi zmniejszą ostatnio nabytą długą ekspozycję”, powiedział.

„Połączenie jastrzębich oświadczeń urzędników Fed i silniejszych niż oczekiwano danych są prawdopodobnymi katalizatorami, które mogą wywołać dodatkową wyprzedaż w nadchodzących dniach i tygodniach.”

W zeszłym tygodniu jastrzębi mówcy z Fed odrzucili pomysł wycofania się amerykańskiego banku centralnego z podwyżek stóp procentowych.

Prezes Fed z Chicago, Charles Evans, powiedział, że amerykański bank centralny prawdopodobnie nadal będzie korzystał z nadmiernych podwyżek stóp procentowych, dopóki nie zobaczy, że inflacja spada.

„Gdybyś naprawdę myślał, że sprawy się nie poprawiają… 50 (punktów bazowych) to rozsądna ocena, ale 75 może też być w porządku. Wątpię, czy potrzeba więcej” – powiedział dziennikarzom we wtorek.

Prezes Fed w San Francisco Mary Daly stwierdziła, że ​​inflacja nadal jest problemem. Fed ma przed sobą „daleką drogę”, zanim osiągnie swoje cele w zakresie stabilności cen, powiedział Daily podczas wywiadu na LinkedIn. „Nadal jesteśmy zdecydowani i całkowicie zjednoczeni” – powiedziała.

Prezes Rezerwy Federalnej w St. Louis, James Bullard, również zauważył, że „nadal mamy kilka sposobów na przejście do restrykcyjnej polityki monetarnej”.

Co więcej, prezes Rezerwy Federalnej w Richmond Thomas Barkin przyznał, że Fed jest gotów zapłacić cenę za kontrolowanie inflacji.

„Istnieje droga do opanowania inflacji. Ale w trakcie może dojść do recesji. Jeśli tak się stanie, musimy zachować perspektywę: nikt nie anulował cyklu koniunkturalnego” – powiedział.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany