Monety księżycowe z Australii na 2023 r.

0 248

Każdej jesieni mennica Perth z Australii przedstawia motywy swoich monet bulionowych na kolejny rok. Tradycyjnie monety księżycowe wypuszczane są jako preludium. Ale w tym roku uwaga większości kolekcjonerów i inwestorów nie skupia się na zwierzęciu, które w ramach chińskiego kalendarza księżycowego zaplanowane jest na rok 2023.  Dzieje się tak dlatego, że na monecie obok roku 2023 widnieje portret królowej Elżbiety II, choć w 2023 roku nie będzie jej już wśród nas – zmarła 8 września 2022 roku.

Fakt, że władca jest przedstawiony na monecie w związku z rokiem, w którym już nie panuje, jest na wskroś ciekawym i rzadkim wydarzeniem w świecie monet. Po przeanalizowaniu jest to jednak całkiem możliwe, gdyż nie wszystkie kraje na świecie zastrzegły, że rok musi być datą wybicia. Australijczycy zawsze wybijali swoje monety z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a projekt monet księżycowych opracowali już wiele miesięcy temu. Zatem monety były już wybite w momencie śmierci królowej Elżbiety II. Ponadto rok znajduje się po stronie awersu.

Monety księżycowe z Australii są interesujące dla kolekcjonerów i inwestorów nie tylko ze względu na pożegnanie monarchy stulecia. Jest to jedna z najbardziej popularnych i poszukiwanych serii monet na świecie, zaprojektowana jako produkt inwestycyjny, ale obecnie również sprzedawana jako przedmioty kolekcjonerskie. Ze względu na światowy sukces monet księżycowych, mennica Perth z Australii wyemitowała tę serię już po raz trzeci. Tak zwana seria Lunar III jest w sprzedaży od 2020 roku. Wcześniej były już dwie serie, z których każda zakończona była po dwunastu zwierzętach chińskiego kalendarza księżycowego.

W 2023 roku na monetach z serii Lunar z Australii pojawił się królik. Monety dostępne są w wersji złotej, srebrnej i platynowej. W wersji standardowej złote wydania mają wagę jednej uncji i nakład zaledwie 30 000 sztuk. W srebrze nakład jest ograniczony do 300 000 sztuk. Oba nakłady są niezwykle małe i odpowiadają zaledwie ułamkowi rzeczywistego zapotrzebowania. Innymi słowy, wzrost wartości jest niemal nieunikniony w przypadku tych monet.

Oprócz ścisłego ograniczenia, zainteresowanie wśród kolekcjonerów i inwestorów zapewnia również wysokiej jakości bicie i obróbka monet. Co roku projektanci monet Perth Mint wyczarowują na monetach zapierający dech w piersiach motyw z chińskiego kalendarza księżycowego. Fascynująca gra błyszczących i matowych powierzchni zapewnia szczególnie żywe odwzorowanie motywów. Dodatkowo monety dostarczane są standardowo w wytrzymałej kapsule z twardego tworzywa sztucznego.

W kantorach FlyingAtom.Gold dostepne są monety bulionowe zarówno z mennicy Perth Mint jak i innych mennic świata.
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany