Import złota do Turcji wzrósł o prawie 550%, a inflacja do 83,45% ale banki centralne nie wykazują zakupów. Dlaczego ?

0 181

Import złota do Turcji podskoczył o prawie 550%, ponieważ inflacja wzrosła do 83,45% we wrześniu

Turcja odnotowała we wrześniu wzrost importu złota o 543% do 3,1 miliarda dolarów, jak ujawniły najnowsze dane Ministerstwa Handlu. W międzyczasie roczna inflacja wzrosła we wrześniu do nowego 24-letniego maksimum na poziomie 83,45%.

Całkowity deficyt handlowy Turcji wzrósł o 298% rok do roku do 10,384 miliarda dolarów we wrześniu, podało we wtorek Ministerstwo Handlu. Ogólnie rzecz biorąc, eksport wzrósł o 9,2% do 22,62 mld USD, podczas gdy import wzrósł o 41,5% do 33 mld USD.

Wynikało to głównie z importu energii, który w zeszłym miesiącu wzrósł o 115% do 9,56 miliarda dolarów, co oznacza najwyższy miesięczny poziom w historii.

Minister handlu kraju Mehmet Mus stwierdził, że import energii stanowił około jednej trzeciej całkowitego importu w pierwszych dziewięciu miesiącach roku. Jednym z czołowych eksporterów do Turcji jest Rosja ze względu na pierwiastek energetyczny.

W tym samym czasie banki dostarczające złoto ograniczyły dostawy do Indii i skupiły się bardziej na Chinach i Turcji ze względu na lepsze premie, podał Reuters, powołując się na urzędników bankowych.

„Kupujący w Chinach i Turcji płacą teraz bardzo wysoką premię. Nie ma porównania, gdy porównujemy to z rynkiem indyjskim” – powiedział jeden z urzędników.

Roczna inflacja w Turcji osiągnęła we wrześniu 83,45%, najwyższy poziom od lipca 1998 r., ponieważ ceny transportu wzrosły o prawie 118%, a żywność i napoje bezalkoholowe o 93,05%.

Pomimo rosnącej presji cenowej turecki bank centralny obniża stopy procentowe, które zostały obniżone z 14% na początku roku do 12%.

„Decyzje w zakresie polityki pieniężnej oderwały się od podstaw makroekonomicznych i stały się prawie nieistotne dla krótkoterminowej dynamiki inflacji” – powiedział niedawno JP Morgan w notatce.

A prezydent Tayyip Erdogan wezwał do jeszcze bardziej akomodacyjnej stawki.

Goldman Sachs przewiduje, że bank centralny kraju będzie co miesiąc obniżał stopy procentowe o 100 punktów bazowych do końca 2022 roku.

Światowe banki centralne zwiększają rezerwy o 20 ton w sierpniu

Banki centralne nadal zapewniają istotne wsparcie dla rynku złota; jednak dane zebrane przez Światową Radę Złota pokazują, że zakupy nieznacznie spadły w sierpniu.

W swoim ostatnim komentarzu WGC stwierdziło, że banki centralne kupiły w sierpniu 20 ton złota, nieco mniej niż 37 ton kupionych w lipcu.

Krishan Gopaul, starszy analityk WGC na Europę, Bliski Wschód i Azję, powiedział, że sierpień był piątym z rzędu miesiącem zakupów złota netto banków centralnych.

W raporcie stwierdzono, że Turcja, Uzbekistan i Kazachstan to trzy banki centralne, które zwiększyły swoje rezerwy złota. Turcja, największy dotychczas nabywca złota w tym roku, kupiła w sierpniu 9 ton złota, zwiększając swoje łączne rezerwy do 478 ton, najwyższego poziomu od drugiego kwartału 2020 r.

Bank centralny Uzbekistanu kupił 8,7 tony złota trzeci miesiąc z rzędu. Naród aktywnie kupuje złoto po sprzedaży 25 ton na początku roku. W tym roku rezerwy złota Uzbekistanu wzrosły o 19 ton do 381 ton.

Ostatecznie bank centralny Kazachstanu kupił w sierpniu 2 tony złota, po sprzedaży 11 ton w lipcu. Rezerwy złota Kazachstanu wynoszą obecnie prawie 375 ton.

„Jak zauważyliśmy wcześniej, nierzadko zdarza się, że banki, które kupują z produkcji krajowej – takie jak Uzbekistan i Kazachstan – manewrują pomiędzy kupnem a sprzedażą” – powiedział Gopaul.

Chociaż nie jest to część oficjalnych danych, WGC zauważyło, że Katar kupił złoto w sierpniu.

„Dokładny wzrost tonażu nie został jeszcze odnotowany w bazie danych MFW IFS, zdecydowaliśmy się wyłączyć go z naszych danych. Jeśli zostanie to potwierdzone, byłby to piąty z rzędu miesiąc, w którym wzrosły oficjalne rezerwy złota Kataru” – powiedział Gopaul.

Chociaż dane wskazują na popyt na sprzedany bank centralny, wielu analityków koncentruje się na tym, czego dane nie pokazują.

W wywiadzie dla Kitco News, Nitish Shah, szef badań towarowych w WisdomTree, powiedział, że podejrzewa, że ​​Rosja kupuje krajowe złoto i nie zgłasza swoich zasobów.

Dodał, że niezidentyfikowane siły na rynku fizycznym wstrzymują popyt, a zakupy pasm centralnych mogą być ważniejsze niż sugerują liczby”.

„Zgodnie z naszymi modelami, biorąc pod uwagę położenie dolara amerykańskiego i szybkość wzrostu rentowności obligacji, ceny złota powinny być o 20% niższe” – powiedział.

Shah zwrócił uwagę na znaczną rozbieżność między fizycznym rynkiem złota a papierowymi kontraktami terminowymi. Dodał, że nieujawniony popyt ze strony banku centralnego może wyjaśniać, dlaczego rynek fizyczny jest tak napięty, jak jest.

Wraz z Rosją Shah powiedział, że podejrzewa, iż chiński bank centralny zwiększa swoje rezerwy złota bez zgłaszania tego. Zauważył, że premie za chińskie złoto bulionowe nadal rosną, nawet gdy wzrasta import złota do kraju.

Dane handlowe Szwajcarskiej Federalnej Administracji Celnej pokazują, że Chiny zaimportowały w sierpniu 5,7 ton złota ze Szwajcarii, największą dostawę złota od kwietnia 2020 r.

„Widzimy, jak dużo złota napływa do Chin, a jednak składki są dość wysokie. Nie mamy zbyt wielu informacji na temat tego, dokąd zmierza to złoto” – powiedział.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany