Cena złota osiąga nowe dzienne minima – amerykański sektor usług przewyższa oczekiwania

0 46

Cena złota osiąga nowe dzienne minima, ponieważ amerykański sektor usług przewyższa oczekiwania rynku

Złoto spadło, ponieważ dynamika w sektorze usług była we wrześniu nieco lepsza niż oczekiwano, według najnowszych danych Instytutu Zarządzania Zaopatrzeniem (ISM).

Indeks menedżerów ds. zakupów usług (PMI) wyniósł w zeszłym miesiącu 56,7%, w porównaniu z 56,9% w sierpniu. Spadek o 0,2 punktu procentowego był pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ wezwania do konsensusu rynkowego oczekiwały, że indeks osiągnie 56,0%.

Odczyty powyżej 50 są postrzegane jako oznaka wzrostu gospodarczego – im dalej wskaźnik jest powyżej lub poniżej 50, tym większe lub mniejsze tempo zmian.

Patrząc na szczegóły, subindeks nowych zamówień wyniósł 60,6%, po sierpniowym odczycie 61,8%. Subindeks aktywności gospodarczej wyniósł 59,1% w porównaniu do 60,9% odnotowanych w poprzednim miesiącu. Zatrudnienie wzrosło do 53% po sierpniowym odczycie 50,2%. Ekonomiści bacznie przyglądają się tej ostatniej liczbie jako miernikowi sytuacji zatrudnienia w kraju.

Tymczasem presja inflacyjna spadła we wrześniu piąty miesiąc z rzędu, a wskaźnik cen spadł do 68,7% z 71,5% z poprzedniego miesiąca.

„Wzrost trwa — w nieco wolniejszym tempie — w sektorze usług, który rozwijał się przez wszystkie z wyjątkiem dwóch z ostatnich 152 miesięcy. Sektor usług odnotował nieznaczne spowolnienie wzrostu we wrześniu z powodu spadku aktywności biznesowej i nowych zamówień” – czytamy w raporcie.

Złoto spadło natychmiast po publikacji danych, ale od tego czasu udało się odrobić część strat. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex były ostatnio notowane po 1713,20 USD, co oznacza spadek o 1% w ciągu dnia.

Analitycy nie są pewni, jak interpretować dane w zatrudnieniu w usługach we wrześniu.

„Podczas gdy subindeks działalności gospodarczej cofnął się, ale pozostał na terytorium ekspansywnym, wzrost subindeksu zatrudnienia do 53,0 z 50,2 w większości zrekompensował słabość innych składników. Chociaż sugeruje to, że we wrześniu zatrudniało więcej firm, nie dostarcza to żadnych informacji na temat wielkości przyrostu miejsc pracy, a ta poprawa kontrastuje ze spadkiem liczby wakatów pod koniec sierpnia” – zauważyła Katherine. Sędzia, starszy ekonomista w CIBC.

Czy ten rajd cen srebra i złota będzie trwał? Oto, co mówią analitycy

Zaskakującym zwrotem w tym tygodniu jest srebro i złoto notowane odpowiednio na poziomie 3-miesięcznym i 3-tygodniowym. Ale czy rajd, będzie kontynuowany ?

Mimo że w tym tygodniu srebro osiągnęło lepsze wyniki niż złoto, oba metale szlachetne odnotowały imponujące wyniki. Niektóre główne czynniki to słabszy dolar amerykański, spadające rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, wyższa ropa naftowa i ponowne zakupy w bezpiecznej przystani w obliczu zmieniających się oczekiwań podwyżek stóp Fed i rozczarowujących danych makro.

„W ciągu ostatnich pięciu dni nastąpiły błędne zmiany w metalach szlachetnych: złoto +5%, srebro +14%, platyna +9% i pallad +11%” – powiedział Nicky Shiels, strateg ds. metali w MKS PAMP.

„Złoto zasadniczo wymazało 1/4 kanału trendu spadkowego o wartości 460 USD (od szczytu w marcu 22 22 do trudnego we wrześniu), który rozpoczął się od szczytowej ceny inwazji/wojny na poziomie 2070 USD za uncję; srebro odzyskało 2/5 (w 3 dni!) tego samego kanału trendu spadkowego.”

Organizacja Narodów Zjednoczonych również zabrała głos w tym tygodniu, wzywając Rezerwę Federalną i inne banki centralne do złagodzenia podwyżek stóp procentowych, ostrzegając, że zaostrzona polityka monetarna popycha światową gospodarkę w recesję.

„Wciąż jest czas, aby wycofać się z krawędzi recesji” – powiedziała sekretarz generalna UNCTAD Rebeca Grynspan. „Ale obecny kierunek działań szkodzi najsłabszym, zwłaszcza w krajach rozwijających się, i grozi pogrążeniem świata w globalnej recesji”.

Złoto wspięło się w tym tygodniu na około 65 USD, a grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex były ostatnio notowane po 1733,50 USD za uncję. A srebro skoczyło o około 2,25 USD, a grudniowe kontrakty futures na srebro wyniosły 21,10 USD.

To ważny zwrot techniczny dla złota po sześciu miesiącach strat.

„Spekulacje rynkowe wokół Fedu przyjmującego mniej agresywne podejście do podwyżek stóp również osłodziły apetyt na złoto o zerowym oprocentowaniu” – powiedział starszy analityk FXTM, Lukman Otunuga.

„Patrząc na obraz techniczny, wybicie powyżej 1700 USD może otworzyć drzwi odpowiednio do 1724 USD i 1760 USD. Jeśli ceny spadną poniżej 1700 USD, kolejne kluczowe poziomy wsparcia można znaleźć na poziomie 1680 USD i 1655 USD”.

Pomogło również metalom szlachetnym odwrócenie planu podatkowego rządu Wielkiej Brytanii i obawy związane z Credit Suisse, zauważył Shiels.

„To, co być może przeoczone, to fakt, że to masowe odwrócenie cen aktywów, metali szlachetnych i obligacji, wszystko zaczęło się, gdy sentyment do ryzyka był maksymalnie spadkowy, gdy BOE interweniował w celu ograniczenia stóp procentowych (w zeszłym tygodniu). być ostatnim bankiem centralnym, który ograniczy stopy procentowe, a ostatecznie USA pójdą w ich ślady” – napisała we wtorek.

Jednak niektórzy analitycy ostrzegają, że zwyżka cen metali szlachetnych jest chwilowa – wystarczy krótkie ściśnięcie po nagromadzeniu krótkich pozycji.

„Widzimy, jak złoto traci parę iponownie dryfuje w kierunku naszego celu 1,580 USD za uncję w nadchodzących miesiącach, ponieważ Fed nadal trzyma się swojego jastrzębiego planu, aby przenieść fundusze federalne powyżej progu 4,5%” – powiedział szef strategii surowcowej TD Securities Bart Melek. stawki na krótkim końcu krzywej z dużym prawdopodobieństwem będą dalej rosły od obecnych poziomów i powinny tam pozostać do końca 2023 r…. Jeszcze szybciej będą rosły także stopy realne, które są głównym motorem napędowym złota. Zwiększy to koszty utrzymania i koszt alternatywny w stosunku do papierów skarbowych wolnych od ryzyka”.

„Jest za wcześnie, aby powiedzieć, że zwrot Fed jest uzasadniony, ale jeśli nadal będziemy obserwować kilka ostrych spadków związanych z ofertami pracy, obudzi to gołębie w FOMC” – powiedział starszy analityk rynku OANDA Edward Moya.

„Dno złota jest na swoim miejscu teraz, gdy Stany Zjednoczone wykazują wyraźne oznaki, że rynek pracy słabnie. Kluczem do złota będzie raport o płacach poza rolnictwem. Dopóki nie zobaczymy wyjątkowo silnego druku, złoto powinno być tutaj wspierane i gotowy do przetestowania regionu o wartości 1750 USD”.
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany