Kilonowa, czyli eksplozja, podczas której powstają metale szlachetne

0 24

Wywołanie eksplozji, znanej jako kilonowa, służy jako tygiel do tworzenia ciężkich pierwiastków, takich jak złoto i srebro. Dzięki teleskopom kosmicznym Jamesa Webba (JWST) i Hubble’a astronomowie byli w stanie bezpośrednio obserwować ten proces.

Niedawne obserwacje naukowe ujawniły rzadki niebiański spektakl: połączenie dwóch gwiazd neutronowych. Zderzenie to wywołało fenomenalną eksplozję, odkrywając pochodzenie metali szlachetnych.

Wydarzenie to, zaobserwowane w marcu 2023 r. i nazwane GRB 230307A, wyróżniało się niezwykłym czasem trwania wynoszącym 200 sekund, stanowiąc wyzwanie dla naszego zrozumienia wybuchów promieniowania gamma (GRB). Zjawiska te są najpotężniejszymi eksplozjami we Wszechświecie, zazwyczaj podzielonymi na dwa typy: długie i krótkie. Przed tym odkryciem uważano, że długie GRB wynikają z zapadania się masywnych gwiazd, a nie z łączenia się gwiazd neutronowych.

Ta fuzja gwiazd nie tylko rozświetliła niebo, ale także potwierdziła, że takie zdarzenia są zdolne do tworzenia pierwiastków cięższych niż żelazo. Fuzja wyemitowała materiał bogaty w neutrony, prekursory metali szlachetnych, w procesie znanym jako szybki wychwyt neutronów lub proces r.

Na tym spektakl się nie kończy: zderzenie wygenerowało falę grawitacyjną, falę w strukturze czasoprzestrzeni. Odkrycie to otwiera nowe możliwości badań nad powstawaniem pierwiastków we Wszechświecie i wciąż nierozwiązanymi tajemnicami rozbłysków gamma.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany