Rosjanie w 2023 roku kupili 95 ton sztabek złota

0 39

Wiceminister finansów Aleksiej Moisiejew powiedział dziennikarzom, że osoby fizyczne w Rosji kupiły około 95 ton złota w sztabkach w 2023 roku.

Był to spadek w porównaniu z 2022 r., kiedy zakupiono łącznie około 100 ton, zgodnie ze skorygowanymi danymi Ministerstwa Finansów.

Moiseyev powiedział, że większość zakupów została dokonana w czwartym kwartale, kiedy weszło w życie cło eksportowe powiązane z kursem wymiany.

Aleksiej Moiseyev:

„Zauważyliśmy, że rok składa się z dwóch połówek, a dokładniej z trzech kwartałów i jednego kwartału, zakupy złota przez osoby fizyczne stale spadały przez cały rok, a następnie gwałtownie wzrosły w czwartym kwartale. Zbieżność z wprowadzeniem cła od 1 października oczywiście nas zakłopotała”

Ministerstwo Finansów podejrzewało, że osoby fizyczne wywożące złoto z kraju mogą być sposobem na obejście cła eksportowego związanego z kursem wymiany i zaproponowało nałożenie ograniczeń.

„Konkretne decyzje w sprawie ograniczeń nie zostały podjęte na tym etapie, ponieważ nadal obserwujemy, co się dzieje – czy był to jakiś jednorazowy [wzrost], czy też jest to naprawdę nowy trend” – powiedział Moiseyev.

Popyt pozostaje obecnie silny, a gracze rynkowi dostrzegają niedobór sztabek złota w rozmiarze detalicznym, powiedział. Jeśli zostanie podjęta decyzja o ograniczeniu eksportu, „będzie ona powiązana z mniej lub bardziej powszechnym nominałem, wagą sztabki złota”, powiedział.

„Ale oczywiście rozumiemy również, że wszelkie nadmierne ograniczenia mogą również zaszkodzić legalnym firmom. Przed wprowadzeniem takich ograniczeń musimy oczywiście dokładnie je przeanalizować. To właśnie robimy teraz” – powiedział Moiseyev.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany