Rosja zapłaciła Iranowi miliardy w sztabkach złota za drony Shahed

0 24

Rosja wielokrotnie wykorzystywała drony Shahed-136 do przeprowadzania ataków na Ukrainę. Bezzałogowe statki powietrzne zostaną podobno poddane modernizacji w zakładzie produkcyjnym w rosyjskiej Republice Tatarstanu, zanim zostaną wdrożone do użytku

Rosja zapłaciła Iranowi prawie dwa miliardy dolarów w złocie za zakup dronów Shahed-136, których kraj ten używał w wojnie z Ukrainą.

Według dokumentów opublikowanych w sieci przez grupę hakerów o nazwie Prana Network, Moskwa podpisała kontrakt o wartości 1,75 miliarda dolarów na 6000 dronów z oddziałem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Kraj zapłacił tę kwotę w złotym kruszcu i wysłał ponad dwie tony tego kruszcu do producenta Sahara Thunder.

Anton Gerashchenko, doradca ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

„W 2022 roku podpisano kontrakt o wartości 1,75 miliarda dolarów na 6000 Shahedów + sprzęt + oprogramowanie. Rosja zapłaciła w dosłownym złocie; wysłała nieco ponad dwie tony kruszcu”.

Grupa hakerska Prana Network zagłębiła się w serwer producenta Sahara Thunder, aby odzyskać szczegóły umowy między Rosją a Iranem.

Grupa odkryła, że firma Sahara Thunder jest powiązana z Shahed Aviation Industries Research Center, które ma związek z IRCG’s Aerospace Force.

Gerashchenko, opierając się na ustaleniach z wyciekłych informacji, powiedział, że koszt każdego Shahed-136 na jednostkę dla 6 000 dronów wyniósłby 193 000 USD, a dla 2 000 dronów koszt wyniósłby około 290 000 USD na jednostkę.

Dodał, że ponieważ ich produkcja została zlokalizowana w Rosji, musiały one kosztować 165 500 USD za drona dla ministerstwa obrony tego kraju.

Umowa podkreśla rosnące stosunki wojskowe między Rosją a Iranem.

Bryan Clark, były specjalny asystent szefa amerykańskiej marynarki wojennej:

„Relacje te wyraźnie się intensyfikują i stają się coraz bardziej kompleksowe. Rosja nie tylko płaciła Iranowi złotym kruszcem za drony Shahad-136, ale także budowała je w Rosji w rosyjskich zakładach, więc mają umowę o wspólnym rozwoju w celu ich budowy”

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany