Import złota do Turcji spada 4 miesiąc z rzędu

0 26

Turecki import złota spadł czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ rządowe ograniczenia mające na celu wzmocnienie finansów zewnętrznych ograniczają podaż, nawet w obliczu rosnącego popytu krajowego.

Import złota spadł w lutym do 11,2 ton, jak podaje Borsa Istanbul, w porównaniu ze średnią miesięczną 26,6 ton w 2023 roku. To najdłuższa seria spadków od 2021 roku.

Według dwóch handlarzy złotem, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do rozmowy z mediami, za spadkiem stoi narzucony przez państwo kontyngent wprowadzony w sierpniu. Zaostrza to i tak już silny popyt w kraju w obliczu wysokiej inflacji i niepewności związanej z wyborami lokalnymi zaplanowanymi na 31 marca.

Znajduje to odzwierciedlenie w rozbieżności między rynkami lokalnymi i międzynarodowymi, przy czym cena liry za uncję złota wzrosła w tym roku o 15%, prawie trzykrotnie w stosunku do dolara.

Burak Yakin, prezes Tureckiego Stowarzyszenia Eksporterów Jubilerskich

„Jubilerzy mają dostęp tylko do części miesięcznego importu złota, a rzeczywisty popyt jest wyższy”

Kruszec osiągnął rekordowy poziom w Londynie w zeszłym tygodniu po rajdzie wywołanym zakupami przez banki centralne i oczekiwaniami, że amerykańska Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe.

Turcy wykorzystują złoto do ochrony swoich oszczędności przed wzrostem cen i jako prezent na uroczystościach, w tym weselach. Jest ono również wykorzystywane do płacenia czynszu przez niektórych kupców na Wielkim Bazarze w Stambule, jednym z najstarszych zadaszonych rynków na świecie.

Turecki popyt na sztabki i monety wzrósł o 88% w 2023 r., Podczas gdy popyt na biżuterię wzrósł o 14%, zgodnie z danymi Światowej Rady Złota.

Agresywny cykl zacieśniania polityki pieniężnej od czerwca spowodował wzrost oprocentowania depozytów bankowych, ale nadal nie są one wystarczająco atrakcyjne, aby znacząco osłabić atrakcyjność złota dla gospodarstw domowych.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany