Bułgaria aktualnie zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem posiadania złota

0 85

Bułgaria wyłania się jako zaskakujący lider w dziedzinie posiadania złota, zapewniając sobie pozycję wśród trzech najlepszych krajów w Europie w przeliczeniu na mieszkańca, jak ujawnił ekspert finansowy Max Baklayan w wywiadzie dla BNR.

W kontekście gwałtownie rosnących cen złota na giełdzie, Bułgarzy wykazują niezwykłe przywiązanie do fizycznego złota inwestycyjnego, napędzając znaczny popyt na rynku. Poprzez rozwój niezgody politycznej w Stanach Zjednoczonych i słabych wskaźników ekonomicznych zarówno w USA, jak i w Europie, złoto stało się bezpieczną przystanią, przyciągając zwiększone zainteresowanie inwestorów na całym świecie. W szczególności państwa członkowskie BRICS wykazały znaczny apetyt na złoto inwestycyjne, łącznie kupując ponad 800 ton od swoich banków centralnych tylko w 2023 roku.

Co ciekawe, Bułgarzy wyróżniają się znacznym udziałem złota inwestycyjnego w przeliczeniu na mieszkańca, ustępując jedynie Niemcom i Polsce w Europie. Wyróżnienie to podkreśla duże zainteresowanie narodu aktywami materialnymi, odzwierciedlając szerszy trend dywersyfikacji i ograniczania ryzyka wśród inwestorów.

Baklayan podkreśla różnicę między rynkami złota papierowego a fizycznym posiadaniem złota, podkreślając namacalny popyt widoczny w tym drugim. Znacząca obecność Bułgarów na rynku fizycznego złota podkreśla ich niezachwiane zaangażowanie w ochronę bogactwa i dywersyfikację inwestycji.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany