Czy wiedziałeś że…? Ciekawostki o złocie

2 84

Wydobyliśmy już około 80 procent światowego złota

Wydobyliśmy już około 80 procent z 244 000 ton złota nadającego się do wydobycia na świecie. Wody oceaniczne i dno morskie zawierają jeszcze około 20 milionów ton, ale ten skarb pozostaje w dużej mierze nietknięty ze względu na zaporowe koszty jego wydobycia. Największe bogactwo znajduje się jednak w przestrzeni kosmicznej. Tylko jedna asteroida (zwana 16 Psyche) ma wartość kilkuset kwintali dolarów.

Czyste złoto jest rozciągliwe

Czyste złoto jest tak plastyczne (rozciągliwe), że pojedyncza uncja może być wyciągnięta w nić o długości 80 km bez pęknięcia (w którym to momencie również byłaby zbyt cienka, by ją zobaczyć). Gdybyś zrobił to z całym istniejącym złotem na świecie, owinęłoby ono ziemię 11 milionów razy.

Nie powinieneś gryźć złota

Wbrew powszechnemu przekonaniu, gryzienie złota nie jest niezawodnym sposobem na stwierdzenie, czy jest ono prawdziwe – inne metale są również na tyle miękkie, że widać na nich ślady zębów. I chociaż wielu mistrzów gryzie swoje medale, złote medale olimpijskie nie są wykonane z tego kruszcu od czasu Letnich Igrzysk w Sztokholmie w 1912 roku. Współczesne złote medale są w większości srebrne; te z Igrzysk 2016 w Rio zawierały tylko 1,2 procent złota.

Nagroda Nobla jest wykonana ze złota

Medal Nagrody Nobla jest wykonany ze złota, choć został zdeklasowany w 1980 roku, kiedy to przeszedł z 23 karatów (24 jest czyste) do 18-karatowego rdzenia pokrytego 23-karatowym złotem. Złoto w każdym medalu jest warte około 8000 dolarów.

Złoto może zmienić kolor

Naturalnie żółty element, złoto zmienia kolor, gdy jest mieszany z innymi metalami, co również daje mu dodatkową wytrzymałość. Białe złoto zawiera nikiel lub pallad. Różane złoto otrzymuje swój odcień od miedzi. Istnieje nawet zielone złoto, które zawiera srebro, a czasem cynk lub kadm. Aby określić, ile złota znajduje się w danym kawałku, podziel zawartość karatów przez 24 i pomnóż przez 100. Otrzymany procent to ilość, która jest złotem.

Złoto było używane w medycynie przez tysiąclecia

Starożytni Rzymianie wykonywali z niego mosty dentystyczne, czego nauczyli się od Etrusków. Przez większą część XX wieku lekarze zmniejszali ból i obrzęk swoich pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów za pomocą domięśniowych zastrzyków ze związków złota, które mają właściwości przeciwzapalne. Dziś niektórzy onkolodzy stosują związki złota do obkurczania guzów nowotworowych.

Złoto musi być naprawdę gorące, aby usunąć zanieczyszczenia

Termin bullion, który odnosi się do sztabek złota lub monet gotowych do handlu, pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego gotować. Tak właśnie usuwa się zanieczyszczenia złota – w temperaturze wynoszącej 5.173 stopni F.

Departament Skarbu USA posiada obecnie 147,3 mln uncji złota

Mniej więcej połowa z nich jest przechowywana w Fort Knox, w magazynie wartym ponad 130 miliardów dolarów. Ochrona w Fort Knox jest tak ścisła, że tylko jeden prezydent był kiedykolwiek w środku skarbca: Franklin Delano Roosevelt, ten sam prezydent, który skutecznie pozbawił nas standardu złota w 1933 roku. (Stany Zjednoczone nie porzuciły go w pełni aż do 1971 roku).

Większość światowego złota jest obecnie wydobywana w Chinach.

Kraj ten wyprzedził RPA pod względem całkowitej historycznej produkcji złota w 2017 roku. Ale największy na świecie złoty kryształ – niezwykle rzadka formacja geometryczna, która może pojawić się na okazach złota – ważył 7,7 uncji i został znaleziony kilkadziesiąt lat temu w Wenezueli.

Niektóre rodzaje złota pochodzą ze ścieków

Wśród bardziej zaskakujących – i nieprzyjemnych – źródeł złota: oczyszczone ścieki. W 2015 roku, po przeanalizowaniu osadów ściekowych z lokalnych oczyszczalni, naukowcy z Arizona State University doszli do wniosku, że ścieki produkowane każdego roku w mieście liczącym milion mieszkańców zawierają średnio złoto i srebro o wartości 2,6 mln dolarów.

Jak dotąd tylko przynieśliśmy złoto w kosmos, nie zabraliśmy go z niego.

Kombinezony kosmiczne i statki kosmiczne są pokryte złotem, aby odbijać szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe ze Słońca. Każdy instrument, który NASA chce schłodzić, również pokrywa się złotem (ponieważ promieniowanie jest również doskonałym źródłem ciepła). Dotyczy to również teleskopu Jamesa Webba, najpotężniejszego na świecie teleskopu kosmicznego, który został uruchomiony 11 lipca bieżącego roku.

Piryt jest minerałem znanym jako złoto głupców

Piryt, minerał lepiej znany jako złoto głupców, oszukał wielu, w tym Christophera Newporta, jednego z założycieli kolonii Jamestown, który popłynął z nim statkiem do Londynu w 1600 roku. Chociaż piryt może być rozczarowującym znaleziskiem, często jest odkrywany w pobliżu źródeł prawdziwego złota, więc górnik, który przestaje kopać po znalezieniu kawałka pirytu, może być prawdziwym głupcem.

Reklama 742,6×120
2 komentarzy
  1. […] w jaki zaprojektowano powłokę, polega na umieszczeniu maleńkich, niezwykle cienkich skupisk złota pomiędzy dwiema ultracienkimi warstwami tlenku tytanu, materiału izolującego elektrycznie. Ze […]

  2. […] Złoto znajduje się nad skorupą ziemską, ale także pod nią. Do tej pory odkryto około 244 000 ton metrycznych złota, donosi U.S. Geological Survey. Może być więcej złota do wydobycia, ale nikt nie może być pewien, ile złota pozostało i jak trudno będzie je wykopać. Ilość złota znalezionego przez górników spadła o 85 procent w ciągu ostatniej dekady, zauważa Bloomberg Market.Jeśli chodzi o ilość złota, które pozostaje w ziemi, U.S. Geological Survey szacuje, że do wydobycia pozostało około 57 000 ton. Kiedy porównamy to z ilością złota, które zostało już wydobyte i to, co zostało, to powstanie sześcian, który ma około 6 metrów z każdej strony. Sześcian tej wielkości byłby mniej więcej tak wysoki jak dorosła żyrafa.Nic dziwnego, że trwają prace nad wydobyciem złota z asteroidy Psyche i Księżyca!Ze wszystkich minerałów, które są wydobywane, żaden nie jest bardziej użyteczny niż złoto, mówi Geology.com. To dlatego, że złoto przewodzi prąd, nie matowieje, może być łączone z innymi metalami, może być łatwo topione i kształtowane oraz ma wspaniały połysk.Poza biznesem jubilerskim, złoto jest używane w elektronice, stomatologii, medycynie, przemyśle lotniczym i szklarskim, według Geology.com. I oczywiście, jest on używany do tworzenia złotych monet i sztabek, które zachowują swój urok i atrakcyjność rynkową przez dziesięciolecia, jeśli nie stulecia. Historycznie, złoto było i jest długoterminowym narzędziem do przechowywania bogactwa – ziemskiego źródła bogactwa, które jest nie z tego świata. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany