Nieco chłodniejszy raport o inflacji w USA wzmacnia ceny złota i srebra

0 151

Nieco chłodniejszy raport o inflacji w USA wzmacnia ceny złota i srebra

Ceny złota i srebra rosną podczas popołudniowego handlu w USA we wtorek, ale spadły z dziennych maksimów po nieco łagodniejszym niż oczekiwano raporcie o inflacji w USA. Zaraz po opublikowaniu raportu złoto wzrosło do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy, a srebro od siedmiu miesięcy. Lutowe złoto podrożało ostatnio o 26,70 USD do 1818,90 USD, a marcowe srebro o 0,407 USD do 23,81 USD.

Opublikowany raport o indeksie cen konsumpcyjnych w USA za listopad wykazał wzrost o 0,1% od października i o 7,1% rok do roku. Prognozowano, że CPI wzrośnie o 0,3% od października i wzrośnie o 7,3% rok do roku. Nieco chłodniejsze niż oczekiwano dane o inflacji wystarczyły do ożywienia rynków akcji, kryptowalut oraz metali, jednocześnie obniżając indeks dolara amerykańskiego. Raport CPI trafia do obozu gołębi polityki pieniężnej w USA, którzy chcą, aby Rezerwa Federalna wycofała się z akceleratora na ścieżce agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Przeczytaj także : Rosyjskie złoto jest na celowniku w amerykańskim planie wydatków na obronę w 2023

Indeksy giełdowe w USA jednak nie są jednak jednomyślne w południe i straciły wczesne silne wzrosty w następstwie raportu CPI. Po początkowej euforii wywołanej raportem CPI, traderzy i inwestorzy zdali sobie sprawę, że Rezerwa Federalna wciąż ma na celu zacieśnienie polityki pieniężnej. Posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) Fed rozpoczęło się we wtorek rano, a zakończy w środę po południu oświadczeniem i konferencją prasową prezesa Fed Powella. FOMC prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w USA o 0,5%. Europejski Bank Centralny i Bank Anglii spotykają się w czwartek i prawdopodobnie podążą za Rezerwą Federalną USA, podnosząc stopy procentowe o pół punktu.

Na kluczowych rynkach zewnętrznych indeks dolara amerykańskiego gwałtownie spadł i osiągnął najniższy poziom od 5,5 miesiąca. Ceny ropy naftowej Nymex są znacznie wyższe i wynoszą około 75,85 USD za baryłkę. Główny rurociąg naftowy w USA został zamknięty z powodu wycieku, co wspiera ceny ropy naftowej Nymex w tym tygodniu. Tymczasem rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wynosi obecnie 3,492% i spadła po opublikowaniu chłodnego raportu CPI.

Może Cię zainteresuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany