Krugerrand: złoty standard majątku

3 94

W ostatnich dekadach wiele się wydarzyło w świecie metali szlachetnych: mennice takie jak United States Mint, Perth Mint czy Royal Canadian Mint próbowały stworzyć własną monetę z metalu szlachetnego. Udało im się to, ale pole position na rynku monet kruszcowych ze złota od 1967 roku jest w rękach Rafinerii Rand z RPA. Dzięki Krugerrandowi stworzyła monetę inwestycyjną, która stała się złotym standardem dla inwestorów.

We FlyingAtom.Gold zawsze dostępny jest aktualny rocznik Krugerranda. Monety dostępne są w standardowym nominale 1uncji, ale także w mniejszych nominałach 1/2 uncji i 1/4 uncji oraz 1/10 uncji. Dzięki temu możliwe jest inwestowanie nawet mniejszych kwot w złoto i reprezentowanie w złocie praktycznie każdej kwoty w postaci monet Krugerranda.

Wszystkie monety Krugerrand mają jedną uderzającą cechę: w porównaniu z innymi monetami inwestycyjnymi mają lekko czerwonawy połysk. Efekt ten powstaje poprzez dodanie miedzi do złota, z którego powstaje Krugerrand. Mieszanka ta ma uczynić monetę bardziej odporną na zarysowania i trwalszą, ponieważ jej wynalazcy zakładali, że Krugerrand jako moneta kruszcowa i handlowa będzie częściej zmieniał właściciela i dlatego musi być szczególnie wytrzymała. Nawiasem mówiąc, nawet po dodaniu miedzi, Krugerrand zawiera próbę jednej uncji złota. Waga brutto jest wyższa w porównaniu do innych monet kruszcowych ze względu na zawartość miedzi, ale efekt ten nie ma wpływu na inwestorów.

Dzięki Krugerrandowi, rafineria Rand z RPA przełamała w 1967 roku nowe schematy. Pomysł południowców: rozwinąć jednostkę wagi, która była już znana w świecie monet, w standard dla produktów inwestycyjnych. I rzeczywiście, udał im się ten wyczyn: obecnie każdy, kto kupuje złoto w celach inwestycyjnych, liczy w uncjach trojańskich i zna przelicznik jednej uncji na 31,10 grama.

Po tym, jak nakład w ciągu pierwszych trzech lat był możliwy do opanowania na poziomie 80 000 do 150 000 sztuk rocznie, boom na metale szlachetne naprawdę rozpoczął się na początku lat siedemdziesiątych. W 1974 roku wielkość produkcji po raz pierwszy przekroczyła granicę jednego miliona, a szczyt osiągnęła w 1978 roku z wynikiem 6 012 293 sztuk. Od połowy lat 80. do 2006 r. Krugerrand doznał jednak załamania sprzedaży skutkiem międzynarodowych sankcji nałożonych z powodu polityki apartheidu w tym kraju.

Od 2007 roku Krugerrand odzyskał swoją pozycję najważniejszej monety bulionowej na świecie.

Światowa popularność monety jest dla wielu inwestorów ważnym argumentem do jej zakupu, ponieważ Krugerrand jest akceptowany praktycznie na całym świecie.

Podczas gdy inne mennice próbują przyciągnąć uwagę specjalnymi efektami numizmatycznymi, Południowoafrykańczycy pozostają wierni sobie od ponad 50 lat – wzór Krugerranda nie został zmieniony od czasu pierwszej emisji w 1967 roku. Springbok (skocznik antylopi) jako narodowe zwierzę RPA i Paul Kruger jako prominentny polityk w najnowszej historii kraju są niemal ikoną złota jako inwestycji i ochrony majątku – i najprawdopodobniej nie zmieni się to w nadchodzących dekadach.

W kantorach FlyingAtom.Gold dostępne są również srebrne Krugerrandy w postaci pojedynczych monet jednouncjowych jak i pakietów 25, 100, 500 uncjowych.

Reklama 742,6×120
3 komentarzy
  1. […] ten wyprzedził RPA pod względem całkowitej historycznej produkcji złota w 2017 roku. Ale największy na świecie […]

  2. […] Fakt, że złote monety Panda nie miały oznaczenia wagi, mimo że zostały zaprojektowane jako produkt inwestycyjny, spowodował wówczas małe zamieszanie. Większość inwestorów w złoto pozostała wierna sprawdzonym produktom inwestycyjnym, przede wszystkim Krugerrandowi z RPA […]

  3. […] międzynarodową sprzedaż złotej monety Krugerrand. Jednak przed tym międzynarodowym kryzysem, Krugerrand był najbardziej udaną złotą monetą na świecie, stanowiąc 90% globalnego rynku w 1984 roku. W […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany