Chiński import platyny wyniósł w 2022 roku ponad 1,2 miliona uncji

0 203

Dlaczego Chiński import platyny wyniósł w 2022 roku ponad 1,2 miliona uncji

Tym razem będzie o platynie, która jest obok złota i srebra bardzo ciekawym metalem szlachetnym, wartym uwagi i zainteresowania.

Popyt na platynę w Chinach w 2022 roku znacznie przewyższył podaż, co dramatycznie wpłynęło na ten metal szlachetny i stworzyło trudne warunki rynkowe oraz wyższe stawki zakupu. Analitycy ze Światowej Rady Inwestycji w Platynę stwierdzili, że ten trend może się utrzymać w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ przemysłowy popyt na platynę nadal rośnie.

WPIC zauważył, że według danych handlowych w tym roku do Chin napłynęło ponad 1,2 miliona uncji platyny. Od 2021 roku do Chin napłynęło ponad 2,4 miliona uncji. Jednak WPIC nie wykorzystał tych danych w swoich obliczeniach podaży i popytu, ponieważ nie był w stanie śledzić, w jaki sposób metal ten jest używany.

W wywiadzie z Kitco News, dyrektor generalny WPIC, Trevor Raymond, opisał chiński rynek platyny jako czarną dziurę informacji.

W swoim ostatnim raporcie Edward Sterck, dyrektor ds. badań w radzie, powiedział, że chociaż Chiny mogą gromadzić platynę do przyszłej konsumpcji, część z niej jest wykorzystywana do zaspokojenia rosnącego popytu.

„Zauważamy, że czas zakupów był oportunistyczny cenowo, co sugeruje, że istnieje w nich element quasi-spekulacyjny. Jednak od początku 2021 r. nastąpiła również skokowa zmiana w całkowitych wolumenach, co wskazuje, że mógł również wystąpić wzrost realnego popytu” – powiedział Sterck.

Przeczytaj także : Złota biżuteria na Nebu Expo w Kairze

WPIC zauważył, że chiński import platyny pochłonął nadwyżki z lat 2021 i 2022. W zeszłym miesiącu WPIC powiedział, że spodziewa się nadwyżki platyny w tym roku w wysokości 804 000 uncji.

„Nadmiar importu do Chin skutecznie doprowadził do napływu platyny z zachodnich krajów do Chin, pozostawiając ograniczone zapasy naziemne w pozostałej części świata, aby zaspokoić wszelkie niedobory podaży, takie jak prognozowany na 2023 rok.” – napisano w raporcie.

WPIC powiedział, że rosnący popyt przemysłowy, szczególnie z sektora samochodowego, nadal nie jest zaspokojony. Platyna jest krytycznym metalem w katalizatorach samochodowych, który ogranicza szkodliwe emisje ze spalin samochodowych.

WPIC podejrzewa, że chińscy producenci samochodów zwiększają ilość platyny stosowanej w swoich katalizatorach, aby jeszcze bardziej zredukować emisje i spełnić surowsze przepisy rządowe.

Chociaż wydaje się, że Chiny gromadzą ogromne zapasy platyny, Sterck powiedział, że nie postrzega tego jako znaczącego zagrożenia, ponieważ ceny będą musiały znacznie wzrosnąć, jeśli Chiny miałyby zalać rynek.

„Podobna sytuacja z palladem miała miejsce w 2010 roku, a quasi-spekulacyjne zapasy w Chinach zostały uwolnione dopiero po znacznym wzroście – ponad dwukrotnym – ceny palladu” – powiedział Sterck.

Chociaż ceny platyny spadły we wrześniu do najniższego poziomu od ponad roku, rynek był dość stabilny, a ceny utrzymywały się na poziomie około 800 USD za uncję. Popyt inwestycyjny podniósł się pod koniec roku, a ceny mocno przekroczyły 1000 USD za uncję. Styczniowe kontrakty terminowe na platynę ostatnio kosztowały 1 034,70 USD za uncję, co oznacza spadek o 0,40% w ciągu dnia.

WPIC powiedział, że spodziewa się wzrostu popytu inwestycyjnego w 2023 r., ponieważ rynek prawdopodobnie spadnie w przyszłym roku na znaczny deficyt.

„Cena platyny pozostaje historycznie niedowartościowana i znacznie niższa zarówno od złota, jak i palladu” – powiedział Sterck.

„Charakter i wielkość naziemnych zapasów platyny, obecnie zablokowanych w Chinach, w połączeniu z prognozowanym deficytem na 2023 r., mogą mieć istotny wpływ na ustalanie cen”.

Może Cię zainteresuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany