Złoto będzie kosztowało 1 900 USD do końca 2023 roku

0 393

Złoto będzie kosztowało 1 900 USD do końca 2023 roku – UBS

Rynek złota nadal pozostaje silny, ceny utrzymują nowe wsparcie powyżej 1700 USD za uncję, a według Swiss Bank UBS może to być początek większego ruchu.

Ekspert banku od metali szlachetnych, Joni Teves, opublikowała swoje prognozy cen złota na 2023 rok, mówiąc, że widzi, jak cenny metal wzrośnie do 1900 dolarów za uncję do końca przyszłego roku.

Bycze prognozy pojawiają się, gdy ceny złota wzrosły o 100 USD od najniższego poziomu z zeszłego tygodnia. Grudniowe kontrakty terminowe na złoto ostatnio kosztowały 1717,50 USD za uncję, względnie bez zmian w ciągu dnia.

Największym czynnikiem, który Teves bierze pod uwagę w swojej analizie jest dwucyfrowy wzrost cen złota w przyszłym roku spowodowany zmianą w polityce pieniężnej USA.

UBS nie tylko spodziewa się, że Fed zakończy swój agresywny cykl zacieśniania polityki pieniężnej w 2023 r., ale także oczekuje, że bank centralny obniży stopy procentowe o 175 punktów bazowych do końca roku.

Teves zauważyła, że historycznie ceny złota rosły o 19% na każdy 1% obniżki stóp procentowych.

„Uważamy, że złoto powinno na tym skorzystać i dlatego utrzymywanie długiej pozycji w złocie oferowałoby atrakcyjną relację ryzyka do końca cyklu zacieśniania”, powiedziała Teves w raporcie.

Podczas gdy UBS utrzymuje wzrost cen złota do 2023 r., Teves ostrzegła inwestorów, że metal szlachetny nadal napotyka pewne problemy, ponieważ cykl zaostrzania polityki Fed trwa przez pierwszą połowę roku.

„Próba określenia dna jest zawsze trudna”, powiedziała Teves.
 „To powiedziawszy, uważamy, że każda słabość złota w nadchodzących miesiącach powinna ostatecznie dać szansę na pozycjonowanie się na wzrost cen w ciągu 2023 roku, ponieważ Fed wstrzymuje zacieśnianie i ostatecznie przechodzi na bardziej gołębie stanowisko”.

Według CME FedWatch Tool, rynki widzą, że stopa Fed Funds osiągnie szczyt między 5% a 5,25% do czerwca 2023 r. Jednocześnie rynki widzą pierwszą obniżkę stóp w grudniu przyszłego roku.

Rosną jednak oczekiwania, że ​​recesja w przyszłym roku może zmusić Rezerwę Federalną do zmiany polityki pieniężnej wcześniej niż oczekiwano.

Bycze spojrzenie UBS na złoto pojawia się, gdy metal szlachetny zmagał się przez większą część 2022 roku, a ceny w zeszłym tygodniu spadły do ​​najniższego od dwóch lat poziomu około 1618 USD za uncję. Analitycy zauważają, że agresywna polityka monetarna Rezerwy Federalnej pchnęła realne stopy procentowe do najwyższego poziomu od ośmiu lat, a dolar amerykański do najwyższego poziomu od 20 dekad, stwarzając znaczne trudności dla złota.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany