Brytyjska Mennica Królewska wybuduje zakład odzyskujący złoto z odpadów elektronicznych

0 135

Mennica Królewska twierdzi, że użyje „opatentowanej technologii” kanadyjskiej firmy Excir, aby odzyskać złoto z płytek użytych w telefonach komórkowych i laptopach.

Zakład będzie zlokalizowany w Południowej Walii, gdzie mieści się Mennica, a budowa rozpocznie się w tym miesiącu.

Brytyjska mennica królewska planuje zbudować zakład, który będzie odzyskiwał złoto z odpadów elektronicznych, a zakład ma być w pełni gotowy do pracy w 2023 roku.

W poniedziałkowym oświadczeniu rządowa firma produkująca produkty i monety z metali szlachetnych powiedziała, że ​​użyje tak zwanej „nowej opatentowanej technologii” kanadyjskiej firmy Excir, aby odzyskać złoto z płytek drukowanych telefonów komórkowych i laptopów.

Według The Royal Mint proces jest w stanie odzyskać „ponad 99% metali szlachetnych zawartych w odpadach elektronicznych .

Stwierdzono, że odzyskiwanie odbywa się w temperaturze pokojowej, w przeciwieństwie do wysokich temperatur wymaganych w hutach do przetwarzania e-odpadów. Zakład będzie zlokalizowany w południowej Walii w Wielkiej Brytanii, gdzie ma swoją siedzibę mennica, a budowa rozpocznie się w tym miesiącu.

Zakład będzie przetwarzał co tydzień nawet 90 ton metrycznych płytek drukowanych pochodzących z Wielkiej Brytanii. Dodał, że dałoby to „setki kilogramów” złota każdego roku.

Oświadczenie z tego tygodnia opiera się na informacjach z października 2021 r., w którym Mennica Królewska poinformowała, że ​​podpisała umowę z Excir na wprowadzenie swojej technologii w Wielkiej Brytanii.

Powszechne użytkowanie smartfonów, tabletów i laptopów sprawiło, że odpady elektroniczne stały się tematem wielu debat i dyskusji w ostatnich latach.

Według raportu Global E-waste Monitor 2020 w 2019 roku świat wyprodukował około 53,6 miliona ton metrycznych e-odpadów. W raporcie stwierdzono również, że zaledwie 17,4% tych odpadów zostało „oficjalnie udokumentowanych jako prawidłowo zebrane i poddane recyklingowi”.

Oprócz tego niskiego wskaźnika zbierania i recyklingu, w raporcie stwierdzono również, że e-odpady zawierają szkodliwe substancje, w tym rtęć, wodorochlorofluorowęglowodory, chlorofluorowęglowodory.

W związku z rosnącą troską o środowisko i zrównoważony rozwój, firmy takie jak Excir chcą wprowadzić i spieniężyć techniki skoncentrowane na recyklingu i zmianie przeznaczenia e-odpadów.

Z kolei firma Mint Innovation z Nowej Zelandii w 2020 roku opracowała biologiczny proces odzyskiwania cennych metali z dziwnych ale już powszechnych surowców, takich jak odpady elektroniczne.

Ollie Crush, dyrektor naukowy z tej formy wyjaśnił, że system Mint Innovation polega na zbieraniu złomu i „mieleniu go na konsystencję przypominającą piasek”.

Świetna inicjatywa i wydaje się bardzo lukratywna zarówno dla środowiska naturalnego jak i dla mennicy, która będzie posiadała nowe zasoby złota pochodzącego z recyklingu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany