Czy ceny złota nadal będą rosnąć ?

0 13

Czy złoto będzie nadal świecić swoim blaskiem, gdy wojna Rosji z Ukrainą zmieni geopolityczny krajobraz rynków finansowych ?

Według analityków rynku inwestorzy w złoto nie muszą się martwić, że cenny metal zrezygnuje z 2000 dolarów za uncję bez walki.

Chantelle Schieven, szefowa działu badań w Murenbeeld & Co., powiedziała, że ​​złoto cały czas ma przed sobą dobre dni i że buduje solidną bazę między 1900 a 2000 dolarów za uncję.

Rynek złota skorzystał ze znacznego popytu na bezpieczną przystań, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę wkracza w piąty tydzień i nie widać oznak szybkiego zakończenia konfliktu. Nawet jeśli wojna w Europie Wschodniej się zakończy, Schieven nie spodziewa się, że popyt na bezpieczną przystań całkowicie się zakończy. Dodała, że ​​konflikt stał się krytycznym punktem zwrotnym, który zmienia światowy krajobraz geopolityczny i rynki finansowe.

„Ogólny strach na rynku nie zniknie w najbliższym czasie, a to będzie nadal wspierać złoto” – powiedziała. „Złoto ustanowiło solidne wsparcie około 1900 USD i pojawia się silny trend, nawet jeśli napięcia geopolityczne zaczną słabnąć”.

Schieven powiedziała, że wojna spowodowała, że ​​narody wytyczyły nowe granice między sojusznikami a przeciwnikami. Dodała, że ​​trendy globalizacyjne są zakłócane, ponieważ kraje szukają własnych łańcuchów dostaw, które uległy awarii z powodu sankcji nałożonych przez zachodnie kraje na Rosję.

Zauważyła również, że zachodnie rządy zwiększają wydatki wojskowe, co spowoduje wzrost deficytów.

W obecnych warunkach Schieven spodziewa się, że narody przyjazne Rosji, takie jak Chiny, mogą nadal uniezależniać się od dolara amerykańskiego, co oznacza, że ​​złoto stanie się podstawowym narzędziem dla banków centralnych.

„Kiedy kraje nie ufają sobie nawzajem, złoto staje się strategicznym aktywem. Zwiększa wiarygodność waluty danego kraju” – powiedziała.

Wraz z rosnącymi napięciami geopolitycznymi, zanikające trendy globalizacji przyczynią się również do wzrostu inflacji, ponieważ rozwijające się krajowe łańcuchy dostaw będą droższe dla firm.

Schieven dodała, że rosnące ceny konsumenckie utrzymają realne stopy procentowe na ujemnym poziomie, co będzie kolejnym istotnym elementem wspierającym metal szlachetny.

FED słabo walczy z inflacją

Chociaż oczekuje się, że inflacja pozostanie podwyższona do 2022 r., Schieven powiedziała, że ​​nie oczekuje, że banki centralne, a zwłaszcza Rezerwa Federalna, podejmą jakiekolwiek agresywne ruchy, aby ją opanować. Dodała, że ​​prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell mówił o agresywnym zaostrzaniu polityki pieniężnej; jednak wykonanie tej zapowiedzi będzie trudne.

„Fed utknął z powodu poziomu zadłużenia. Wyższe stopy zabiłyby gospodarkę” – powiedziała. „Fed potrzebuje inflacji, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki rząd będzie w stanie poradzić sobie ze swoim długiem”.

W przemówieniu wygłoszonym podczas wtorkowej konferencji National Association for Business Economics dotyczącej polityki gospodarczej Powell przygotował grunt pod podniesienie przez bank centralny stóp procentowych o 50 punktów bazowych w maju.

Wraz z wypowiedziami Powella, w ubiegłym tygodniu bank centralny zasygnalizował, że może w tym roku podnosić stopy procentowe siedmiokrotnie i zacząć zmniejszać swój bilans w maju.

Schieven powiedziała, że chociaż siedem stóp procentowych wydaje się dużo, inwestorzy muszą spojrzeć na szerszy obraz. Wyjaśniła, że ​​gdyby bank centralny osiągnął swój cel, do końca roku stopy procentowe i tak będą poniżej 2%.

Jednak wybiegając poza 2022 r., Schieven powiedziała, że Rezerwa Federalna nie będzie w stanie kontynuować kolejnych podwyżek stóp.

„Myślę, że gospodarka mogłaby wytrzymać stopy procentowe na poziomie około 2%. To nie doprowadziłoby gospodarki do recesji” – powiedziała. „Ale wątpię, czy będą w stanie dokonać dalszych podwyżek stóp w przyszłym roku. Myślę, że stopy procentowe pozostaną na poziomie 2%.”

Patrząc na ceny złota na 2023 r., Schieven powiedziała, że gdy stanie się jasne, że Fed utknął na niższym neutralnym kursie, złoto znów wystartuje, a ceny wzrosną powyżej 2100 USD. Dodała, że długoterminowe prognozy cen złota robione przez Murenbeeld & Co. przewyższają skorygowane o inflację rekordy wszechczasów, i wynoszą około 3000 dolarów za uncję.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany