1700 USD za złoto – to już prawie koniec hossy

0 383

1700 USD za złoto – to już prawie koniec hossy – TD Securities

Rynek złota nadal walczy o przyciągnięcie stałego wzrostu, a przy cenach ponownie testujących wsparcie na poziomie 1700 USD za uncję, jeden bank widzi, że metal szlachetny jest bliski wyprzedaży i kapitulacji.

W czwartek analitycy surowców z TD Securities powtórzyli swoje negatywne perspektywy dla złota, mówiąc, że perspektywy są „ponure”, ponieważ Rezerwa Federalna sygnalizuje dalsze agresywne działania w polityce pieniężnej z dalszymi podwyżkami stóp i ilościowym zacieśnieniem.

„Metale szlachetne są na krawędzi. Z każdym tikiem niższym w cenach złota, szanse na kapitulację rosną, co może zbiegać się z wybiciem poniżej kilkudziesięcioletniego trendu wzrostowego na żółtym metalu w pobliżu 1675 USD/oz” – powiedzieli analitycy.

TDS powiedział, że inwestorzy muszą nadal obserwować pozycjonowanie spekulacyjne na rynku złota, ponieważ pozostaje on kluczowym czynnikiem dla wyprzedaży i kapitulacji. Pozycjonowanie spekulacyjne na rynkach kontraktów terminowych Comex gwałtownie spadło od marca; jednak analitycy stwierdzili, że jest miejsce na dalszy spadek nastrojów i pozycji.

„Podczas gdy jastrzębia narracja Fed doprowadziła pozycjonowanie menedżerów pieniężnych do wieloletnich minimów, rynki złota nadal cechują się niezwykle skoncentrowaną i rozdętą pozycją, którą zajmuje niewielka liczba biur rodzinnych i własnych sklepów handlowych. Co więcej, widzimy ryzyko, że ta pozycja jest nieco zadowolona, ​​biorąc pod uwagę, że nie wydaje się być związana ze stagflacyjną narracją Fed, ale raczej została nagromadzona w 2020 roku” – powiedzieli analitycy.

Niedźwiedzie prognozy pojawiają się, gdy rynki umacniają swoje oczekiwania, że ​​amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych we wrześniu. W zeszłym tygodniu prezes Fed Jerome Powell ostrzegł również rynki, że stopy procentowe mogą pozostać podwyższone przez dłuższy czas, aby mieć pewność, że inflacja pozostanie dobrze zakotwiczona.

TD Securities od końca lipca zajmuje taktycznie krótkie pozycje w złocie. Kanadyjski bank od połowy sierpnia jest taktycznie na pozycjach krótkich na srebrze.

Chociaż TDS prognozuje spadki na metalach szlachetnych, zauważają również pewne pozytywy na rynku. W osobnym raporcie w czwartek bank poinformował, że rynek złota nadal odnotowuje solidny popyt w Chinach.

„Najlepsi gracze na rynkach szanghajskich nadal powiększają swoją długość w złocie, pomimo deprecjacji CNY. Te przepływy, wraz z popytem ze strony banku centralnego, prawdopodobnie zapobiegły topnieniu złota w obliczu jastrzębiej narracji Fed” – powiedzieli analitycy.

Popyt na chińskie złoto zyskał ostatnio nową uwagę, ponieważ kraj ten ponownie wchodzi na rynek po dwóch latach zakłóceń spowodowanych globalną pandemią COVID-19. Dane handlowe ze Szwajcarii w zeszłym miesiącu pokazały, że eksport złota do Chin wzrósł w lipcu o 150%.

Dane pokazują, że 80,1 ton złota zostało wysłanych do Chin kontynentalnych, co stanowi największą miesięczną dostawę od grudnia 2016 roku.

Jednak pomimo rosnącego popytu fizycznego w Azji i solidnego apetytu ze strony banków centralnych, analitycy TDS powiedzieli, że to nie wystarczy, aby ceny złota nie spadły poniżej 1700 dolarów za uncję.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-09-01/At-1-700-the-gold-market-is-on-the-cusp-of-ending-its-bull-market-run-TD-Securities.html

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany