Przyszłość tureckiej złotej biżuterii?

0 477

Turcja jest jednym z najsilniejszych producentów złotej biżuterii. Całkiem zasłużenie tureckie złoto zajmuje drugie miejsce na świecie w produkcji i wytwarzaniu biżuterii.

Kraj ten, ze swoją nieodłączną dalekowzrocznością wschodnią, zachowuje swoje złoża i importuje złoto z innych krajów. Niskie ceny na wyroby ze złota stają się atrakcyjne dla społeczności turystycznej. Osiąga się to poprzez obróbkę biżuterii gotowych produktów. Nowoczesne technologie, wysoko rozwinięty rynek zbytu, atrakcyjna polityka cenowa oraz sztywne powiązanie z notowaniami na światowych giełdach – wszystko to składa się na duży popyt na te produkty.

Niestety, ostatnie lata gospodarka Turcji ma bardzo ciężki i trudny okres, zwłaszcza rosnącą inflację.

Oficjalne dane z lipca 2022 roku sugerują, że inflacja cen konsumpcyjnych wynosi 80% rocznie, podczas gdy wskaźnik cen producentów wzrósł do 145% w tym samym okresie.

Bank Centralny Turcji obniżył swoją stopę procentową o 100 punktów bazowych do 13% na początku tego miesiąca. Było to kontrowersyjnym posunięciem, biorąc pod uwagę, że globalne stopy procentowe rosną w celu zwalczania inflacji.

Perspektywy w najbliższym czasie wydają się bardzo niepewne. Na domiar złego zbliżające się wybory prezydenckie i parlamentarne w lipcu 2023 r. zwiększą presję na gospodarkę i stłumią wydatki uznaniowe.

Z drugiej strony, jest kilka pozytywnych wiadomości. Latem odnotowano silne zakupy złota i biżuterii przez turystów, mieszkających w Europie.

Powrócił popyt na wyższą, 14-karatową biżuterię. Dodatkowo, jubilerzy zastępują diamenty kamieniami z cyrkoniami, aby zaradzić spadającym marżom zysku.

Produkcja złotej biżuterii ma się znacznie lepiej dzięki gwałtownemu wzrostowi eksportu, który w ubiegłym roku wyniósł 115 ton (48 ton w 2012). Głównymi beneficjentami były rynki bliskowschodnie (Irak, Libia, Izrael, Egipt i ZEA). USA i Hong Kong zajęły odpowiednio trzecie i czwarte miejsce.

Kluczowym czynnikiem był Istanbul Jewellery Show, który wypełnił pustkę po innych międzynarodowych targach odwołanych z powodu pandemii Covid. Płaca za pracę została zmniejszona wraz z deprecjacją liry, co pozwoliło producentom na bycie konkurencyjnymi cenowo.

Jednak w przyszłości może być trudno zauważyć dalszą poprawę eksportu, jeśli wysoka inflacja i rosnące globalne stopy procentowe będą tłumić nastroje konsumentów.

Istanbul Jewellery Show - wiodące w regionie międzynarodowe targi biżuterii.
Jako największa wystawa w regionie, założona w 1986 roku, Istanbul Jewelry Show zapewnia wyjątkowe możliwości      biznesowe i wymianę wiedzy dla specjalistów z branży z całej Europy po Bliski Wschód, od Rosji po Afrykę Północną,   od krajów WNP po Bliski Wschód.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany