Złoto rośnie w oczekiwaniu na wtorkowy raport o inflacji CPI

0 27

Złoto rośnie, gdy inwestorzy przygotowują się na wtorkowy raport o inflacji CPI.

W piątek ceny złota rosły i swoje maksimum zanotowały na poziomie 1848 USD za uncję.

Pojawiły się niepokojące prognozy dotyczące nadchodzącej publikacji najnowszych danych inflacji CPI (Indeks cen konsumenckich) jaka będzie miała miejsce we wtorek 12 marca.

W zeszłym tygodniu szacunki Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland ujawniły szczegółowe szacunki nadchodzącego raportu CPI wskazującego, że poziom inflacji w marcu może wynieść nawet 8,41%. Ponadto szacunki za pierwszy kwartał 2022 r. przewidują, że z kwartału na kwartał presja inflacyjna może wzrosnąć nawet o 9,1%.

Powyższy wykres to 240-minutowy wykres świecowy kontraktów terminowych na złoto.

Wskazuje on, że złoto zakończyło okres konsolidacji i wróciło do solidnego wzrostu. To stawia nasz kolejny cel potencjalnego oporu na 1967,60 USD. Powyżej tego punktu cenowego istnieje opór na poziomie 2000 USD i główny opór na poziomie 2016 USD.

Chociaż Rezerwa Federalna utrzymuje, że poziom inflacji osiąga swój szczyt i powinna zacząć spadać przez resztę roku, to założenie nie jest żadnym pewnikiem.

Jedną z głównych niewiadomych jest obecny kryzys na Ukrainie, który spowodował globalną presję inflacyjną ze względu na problemy z łańcuchem dostaw w zakresie eksportu produktów rolnych do krajów Unii Europejskiej, a także ciągły bojkot rosyjskich towarów, oczywiście ropy naftowej, ale także wielu innych.

Eskalacja działań militarnych Rosji po inwazji na Ukrainę nadal powoduje niepewność geopolityczną i może przedłużyć wzrost presji inflacyjnej, która rozpoczęła się, gdy kraje na całym świecie przeznaczyły ogromne ilości kapitału na powstrzymanie recesji będącej wynikiem globalnej pandemii.

Obecnie istnieje obawa, że ​​przyszłe działania Rezerwy Federalnej w celu ograniczenia wzrostu inflacji doprowadzą do zakończenia ożywienia gospodarczego, co spowoduje powrót do recesji w Stanach Zjednoczonych.

James Knightley, główny ekonomista międzynarodowy w ING, powiedział:

„Ponieważ Fed wydaje się odczuwać potrzebę„ nadrobienia zaległości ”, aby odzyskać kontrolę nad inflacją i oczekiwaniami inflacyjnymi, gwałtowne tempo agresywnych podwyżek stóp procentowych może wskazywać słabość tej polityki, która może w ten sposób doprowadzić gospodarkę do recesji”.

Bloomberg News poinformował niedawno, że ankietowani ekonomiści ponownie podnieśli swoje prognozy dotyczące inflacji w USA i obniżyli swoje oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego przez większą część 2023 roku. Ta prognoza opiera się na potencjalnych zagrożeniach wynikających z próby obniżenia obecnego poziomu inflacji przez Rezerwę Federalną.

Wiele niewiadomych czynników będzie nadal zwiększać presję inflacyjną na świecie. Wśród ekonomistów słabnie przekonanie, że Rezerwa Federalna może skutecznie skutecznie walczytć z inflacją. Założenie, że Rezerwa Federalna nie będzie w stanie tego zrobić bez powodowania szkód, prowadzi do jednej z dwóch rzeczy : powrótu do globalnej recesji gospodarczej lub do kontynuacji presji inflacyjnej. Każdy z tych wyników będzie miał ogromny wpływ na gospodarki na całym świecie i będzie nadal silnie wspierał bezpieczne aktywa, takie jak złoto, przenosząc je na wyższe poziomy cenowe.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany