Złoto – najbardziej pożądane aktywo

0 26

Złoto jest aktywem najbardziej pożądanym przez inwestorów.

Dwa tygodnie temu zwróciłem uwagę na silną pozycję na rynku złota, ponieważ ceny skonsolidowały się między 1900 a 1950 USD za uncję w obliczu rosnących rentowności obligacji.

Dziś ten temat nadal jest nada aktualny. W tym tygodniu 10-letnie rentowności wzrosły do trzyletniego maksimum powyżej 2,6%, a jednak złoto kończy tydzień z 1% wzrostem, ze szczytem w tym tygodniu blisko 1950 USD.

10-letnia rentowność przełamała linię trendu, która sięga połowy lat 80-tych. To wybicie oznacza, że potencjalnie widzimy początek największej bessy na rynku obligacji od 37 lat.

Tradycyjnie rosnąca rentowność obligacji jest ujemna w przypadku złota, ponieważ podnosi koszty alternatywne metalu szlachetnego, który staje się aktywem nieopłacalnym. Rentowności rosną, ponieważ inwestorzy przygotowują się na rozpoczęcie przez Rezerwę Federalną dość agresywnego cyklu podnoszenia stóp procentowych.

Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank, najlepiej opisał zmiany cen złota w minionym tygodniu.

„Wierzę, że złoto może wzrosnąć, biorąc pod uwagę, obecne ceny” – powiedział w komentarzu do tegorocznej ankiety Kitco News Gold Survey.

Środa pokazała, że członkowie amerykańskiego banku centralnego widzą potencjał do podwyżki stóp o 50 punktów bazowych na dwóch kolejnych posiedzeniach.

Jednocześnie Rezerwa Federalna w maju zacznie zmniejszać swój bilans.

Ta jastrzębia postawa obniżyłaby ceny złota, gdybyśmy znajdowali się w typowym środowisku rynkowym. Ale w 2022 r. nic nie jest typowe. Chociaż rynki widzą, że Rezerwa Federalna będzie podnosiła stopy procentowe do 3% w tym roku, nadal będą one daleko za krzywą inflacji.

Niektórzy ekonomiści spodziewają się, że inflacja wzrośnie w tym roku od 4% do 6%, więc realne stopy procentowe pozostaną głęboko ujemne.

Tu właśnie pojawia się miejsce na złoto. Zmienność niszczy kapitał na rynkach akcji. Jednocześnie inwestorzy tracą pieniądze na inwestycjach w obligacje wraz ze wzrostem rentowności. Mając niewiele miejsc, do których można się zwrócić, inwestorzy traktują złoto jako zabezpieczenie przed inflacją.

Raport z Société Générale informuje, że bank utrzymuje 10% maksymalnej pozycji w metalach szlachetnych w swoim portfelu multi-asset. Połowa tej pozycji jest w złocie.

Obserwuje się duży popyt na całym rynku złota.

Światowa Rada Złota poinformowała, że ​​w zeszłym miesiącu do globalnych, zabezpieczonych złotem funduszy giełdowych napłynęło ponad 187 ton złota, co jest największym napływem od lutego 2016 r.

Patrząc na rynek kruszców, Mennica Amerykańska sprzedała w zeszłym miesiącu 155 500 uncji monet bulionowych American Eagle Gold o różnych nominałach. To był najlepszy marzec w 1999 roku.

To coś więcej niż niestabilność rynku, która napędza popyt na złoto. Niepewny krajobraz geopolityczny również wspiera metal szlachetny. Inwazja Rosji na Ukrainę przekształca się z kryzys humanitarny a to wpływa na nastroję globalnie.

Media na całym świecie donoszą, że rosyjscy żołnierze biorą na cel ukraińskich cywilów dlatego światu ciężko powrócić do stanu sprzed wojny.

Spodziewamy się, że złoto będzie istotnym aktywem stabilizującym w dającej się przewidzieć przyszłości.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany